1 281 000 SEK
Omsättning
▼ 37,3%
582 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 45,2%
60,4%
Soliditet
Mycket God
45,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 890 238 SEK
Skulder:-663 939 SEK
Substansvärde:815 299 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Detta är bolagets andra verksamhetsår, och det första var förlängt till 18 månader.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Detta är bolagets andra verksamhetsår, och det första var förlängt till 18 månader, vilket kan förklara vissa avvikelser i jämförelser mellan perioder.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 45.5% och soliditeten på 60.4% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Samtidigt visar en kraftig omsättningsminskning på 37.3% och resultatnedgång på 45.1% på betydande utmaningar i försäljningen. Den starka tillväxten i eget kapital (+24.1%) och tillgångar (+41.2%) tyder på att företaget investerar och bygger kapacitet trots svagare försäljning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver svets- och smidesverksamhet, en typisk verksamhet inom tillverkningsindustrin som ofta är beroende av investeringar i industri och byggsektorn. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i utrustning och verktyg, vilket förklarar den höga soliditeten och tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 061 000 SEK till 582 000 SEK, en minskning med 479 000 SEK eller 45.1%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett betydande positivt resultat, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 60.4% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en av företagets främsta styrkor.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 656 913 SEK till 815 299 SEK, en tillväxt på 158 386 SEK eller 24.1%. Denna ökning kommer sannolikt från årets vinst på 582 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 042 113 SEK till 1 281 089 SEK, en nedgång på 761 024 SEK eller 37.3%. Detta indikerar betydande utmaningar i försäljningen eller att företaget har förlorat viktiga kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 37.3% visar på allvarliga utmaningar i försäljning eller marknadsposition
  • Resultatnedgång på 45.1% trots hög absolut vinstnivå indikerar tryck på lönsamheten
  • Bristande tillväxt i omsättning kan hota långsiktig överlevnad trots stark balansräkning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 45.5% visar på exceptionell lönsamhet i verksamheten
  • Stark soliditet på 60.4% ger god finansiell flexibilitet för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 41.2% indikerar kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i löpande rörelse (omsättning -37.3%, resultat -45.1%) men positiva trender i balansräkning (eget kapital +24.1%, tillgångar +41.2%). Denna divergens indikerar att företaget investerar för framtiden samtidigt som nuvarande verksamhet möter utmaningar. Den mycket höga vinstmarginalen trots omsättningsfall ger hopp om snabb återhämtning vid förbättrade försäljningsförhållanden.