2 235 737 SEK
Omsättning
▲ 14,3%
649 435 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,4%
65%
Soliditet
Mycket God
29,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 757 351 SEK
Skulder:-594 828 SEK
Substansvärde:1 022 523 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka grundläggande nyckeltal men oroande resultatutveckling. Den höga soliditeten på 65% och mycket höga vinstmarginalen på 29,1% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Omsättningen har ökat med 14,3% till 2,2 miljoner SEK, vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling. Den kraftiga resultatminskningen med 29,4% är dock betänklig och kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning. Företaget befinner sig i en fas där tillväxt finansieras genom att ta ut mindre vinst.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett IT-konsultföretag med inriktning mot digitala medier som webbplatser och mobila tjänster, verksamt sedan 2019. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga tillgångsbehov och höga marginaler, vilket stämmer väl med de rapporterade nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 919 835 SEK till 649 435 SEK, en nedgång på 270 400 SEK eller 29,4%. Denna minskning skedde trots högre omsättning, vilket indikerar betydligt högre kostnader eller investeringar under året.

Soliditet: Soliditeten på 65,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera verksamheten med eget kapital. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 941 901 SEK till 1 022 523 SEK, en tillväxt på 80 622 SEK eller 8,6%. Denna ökning kommer från årets resultat på 649 435 SEK minus eventuella utdelningar eller andra justeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 955 627 SEK till 2 235 737 SEK, en tillväxt på 280 110 SEK eller 14,3%. Detta visar på god försäljningsutveckling och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade kraftigt med 270 400 SEK trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller sämre prispress
  • Resultattillväxten på -29,4% är en stark varningssignal om denna trend fortsätter
  • Tillgångstillväxten på endast 3,3% kan tyda på begränsade investeringar för framtiden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29,1% visar att verksamheten är grundläggande lönsam
  • Omsättningstillväxt på 14,3% visar på god marknadsposition och försäljningsframgångar
  • Exceptionellt stark soliditet på 65% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Eget kapital ökade med 80 622 SEK till över 1 miljon SEK, vilket stärker balansräkningen

Trendanalys

Företaget visar positiv utveckling inom omsättning (+14,3%), eget kapital (+8,6%) och tillgångar (+3,3%), men negativ trend inom resultat (-29,4%). Den övergripande trenden är blandad med starka fundamentala indikatorer men oroande lönsamhetsutveckling. Företaget behöver adressera kostnadsstrukturen för att återvända till en positiv resultattrend.