2 441 519 SEK
Omsättning
▲ 9,2%
821 474 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,5%
77%
Soliditet
Mycket God
33,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 519 521 SEK
Skulder:-355 426 SEK
Substansvärde:1 164 095 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med imponerande lönsamhet och soliditet. Trots en minskning av totala tillgångar har bolaget lyckats öka både omsättning och resultat avsevärt, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten och en fokus på lönsamhet snarare än tillgångsansamling. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,6% är exceptionell och tyder på en specialiserad verksamhet med högt värdeskapande.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett IT-konsultföretag med inriktning mot digitala medier som webbplatser och mobila tjänster. Verksamheten är typiskt projektbaserad med relativt låga tillgångskrav men hög kompetensfördelning, vilket förklarar den höga vinstmarginalen och soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 649 435 SEK till 821 474 SEK, en ökning med 26.5% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 77.0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 022 523 SEK till 1 164 095 SEK, främst driven av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 235 737 SEK till 2 441 519 SEK, en tillväxt på 9.2% som visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar med 13.5% kan indikera avveckling av materiella tillgångar som kan behövas för framtida tillväxt
  • Beroende av specialiserad IT-konsultverksamhet kan göra bolaget sårbart för konjunktursvängningar i tech-sektorn

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33.6% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark soliditet på 77.0% ger god kapacitet att ta lån för tillväxtinvesteringar om så önskas
  • Positiv utveckling i både omsättning och resultat visar på en hållbar affärsmodell

Trendanalys

Omsättningen visar en stadig och stark uppåtgående trend med en ökning från 1,96 miljoner SEK 2022 till 2,44 miljoner SEK 2024, vilket indikerar en god försäljningsutveckling. Resultatet efter finansnetto är dock volatilt; det sjönk kraftigt från 920 000 SEK 2022 till 649 435 SEK 2023 för att sedan återhämta sig delvis till 821 474 SEK 2024. Denna osämja mellan omsättningstillväxt och vinstutveckling syns tydligt i den fallande vinstmarginalen, som har minskat från 47,0 % till 33,6 % under perioden, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet. Eget kapital har ökat stadigt, vilket stärker företagets finansiella bas, medan totala tillgångar minskade markant 2024, troligen på grund av avveckling av tillgångar. Soliditeten förbättrades från 65 % till 77 % under de senaste två åren, vilket visar ett minskat skuldsättningsbehov och en starkare balansräkning. Sammanfattningsvis växer företaget i omsättning men kämpar med att upprätthålla sin lönsamhet. Den framtida utmaningen ligger i att omvandla den högre försäljningen till ett mer stabilt och förbättrat resultat.