1 074 000 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
333 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,1%
78,7%
Soliditet
Mycket God
31%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 003 568 SEK
Skulder:-187 947 SEK
Substansvärde:690 621 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med hög lönsamhet och snabb tillväxt. Den mycket höga vinstmarginalen på 31,0% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga. Soliditeten på 78,7% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Alla nyckeltal visar positiv utveckling, vilket pekar på ett välskött företag i en tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett redovisningsföretag som erbjuder tjänster inom bokföring, bokslut, deklarationer, löner och skatter. Verksamheten startade februari 2020 och har sitt säte i Nordingrå. Denna typ av tjänsteföretag har typiskt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 264 000 SEK till 333 000 SEK, en ökning med 69 000 SEK eller 26,1%. Denna förbättring överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller bättre prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 78,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 400 765 SEK till 690 621 SEK, en tillväxt på 289 856 SEK eller 72,3%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 333 000 SEK, vilket har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 008 752 SEK till 1 074 016 SEK, en tillväxt på 6,8%. Detta visar en stabil kundbas och ökad omsättning trots att företaget är relativt ungt.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i näringslivet
  • Beroende av nyckelkunder kan utgöra en risk om kundförlust uppstår
  • Tillväxten i omsättning på 6,8% är positiv men blygsam jämfört med resultattillväxten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 31,0% ger utrymme för investeringar och framtida tillväxt
  • Stark soliditet på 78,7% möjliggör expansion utan extern finansiering
  • Resultattillväxt på 26,1% visar god förmåga att öka lönsamheten
  • Tillgångstillväxt på 19,7% indikerar investeringar i företagets framtid

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,8%), resultat (+26,1%), eget kapital (+72,3%) och tillgångar (+19,7%). Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med förbättring inom alla nyckelområden. Den snabba kapitaltillväxten kombinerat med hög lönsamhet skapar en mycket positiv utvecklingsprofil.