1 023 000 SEK
Omsättning
▼ 4,8%
226 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,1%
84,1%
Soliditet
Mycket God
22%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 151 373 SEK
Skulder:-157 288 SEK
Substansvärde:869 085 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande lönsamhetsutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 84.1% och det starka eget kapital på 869 085 SEK visar på ett mycket stabilt företag med låg belåning. Dock visar både omsättning och resultat negativ utveckling, vilket indikerar utmaningar i den operativa verksamheten trots den finansiella styrkan.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom redovisningstjänster inklusive bokföring, bokslut, deklarationer och lönehantering. Som tjänsteföretag inom redovisning är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och högt eget kapital, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna. Verksamheten startade 2020 och har sitt säte i Nordingrå.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 333 000 SEK till 226 000 SEK, en minskning med 107 000 SEK (-32.1%). Trots detta behåller företaget en mycket hög vinstmarginal på 22.0%, vilket visar att verksamheten fortfarande är mycket lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 84.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansielt med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar att klara ekonomiska nedgångar och investera i framtiden.

Eget kapital: Eget kapital ökade betydligt från 690 621 SEK till 869 085 SEK, en tillväxt på 178 464 SEK (+25.8%). Denna starka tillväxt kommer främst från årets resultat på 226 000 SEK, vilket visar på god kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 074 016 SEK till 1 027 493 SEK, en nedgång med 46 523 SEK (-4.8%). Detta indikerar en svaghet i försäljningsutvecklingen som behöver adresseras.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 107 000 SEK (-32.1%) trots hög absolut vinstnivå
  • Minskad omsättning på 46 523 SEK (-4.8%) vilket kan indikera konkurrens eller förlorade kunder
  • Dubbel negativ trend i både omsättning och resultat som kan eskalera om inte åtgärdas

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 84.1% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 22.0% visar på effektiv verksamhet och prissättning
  • Stark kapitaltillväxt på 178 464 SEK ger finansiell styrka att växa verksamheten

Trendanalys

Omsättningen har varit relativt stabil de senaste tre åren men visar en lätt nedåtgående trend från 2023 till 2024. Resultatet efter finansnetto har däremot haft en tydlig negativ utveckling med en betydande försämring från 2023 till 2024. Trots detta visar eget kapital och totala tillgångar en mycket stark och konsekvent uppåtgående trend, vilket har resulterat i en kraftigt förbättrad soliditet. Vinstmarginalen har dock försämrats avsevärt under perioden. Denna kombination av en stabil omsättning, sjunkande lönsamhet men samtidigt starkt växande balansräkning tyder på att företaget har investerat betydande medel, vilket kortvarigt har tryckt på resultatet. Framtida utveckling kommer sannolikt att bero på om dessa investeringar kan omvandlas till en högre omsättning och förbättrad lönsamhet.