5 387 644 SEK
Omsättning
▼ 10,6%
1 042 597 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,8%
91%
Soliditet
Mycket God
18,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 031 493 SEK
Skulder:-542 071 SEK
Substansvärde:5 489 422 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande rörelsemässiga trender. Den exceptionellt höga soliditeten på 91% och det starka eget kapitalet på över 5,4 miljoner SEK ger ett mycket stabilt fundament. Trots detta uppvisar bolaget en tydlig nedgång i både omsättning (-10,6%) och resultat (-26,8%), vilket indikerar utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget befinner sig i en position där det finansiella stödet är mycket starkt, men den lönsamma tillväxten har vänt nedåt.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver en webbutik som säljer litium-batteridrivna värmekläder, värmehandskar och värmesulor under eget varumärke. Verksamheten omfattar design, utveckling och tillverkning, vilket ger full kontroll över kvalitet och komfort. Denna produkttyp är typiskt för ett niche-marknadsföretag med fokus på direktförsäljning via e-handel.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 424 376 SEK till 1 042 597 SEK, en minskning med 381 779 SEK (-26,8%). Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 91,0% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket stark finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 451 194 SEK till 5 489 422 SEK, en förbättring med 1 038 228 SEK (+23,3%). Denna tillväxt beror sannolikt på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 115 413 SEK till 5 760 056 SEK, en nedgång med 355 357 SEK (-10,6%). Detta indikerar en svagare försäljning jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med en resultatminskning på 381 779 SEK och en vinstmarginal som sjunkit från cirka 23% till 18%.
  • Minskad omsättning på 355 357 SEK kan tyda på ökad konkurrens, minskad efterfrågan eller problem med marknadsföring.
  • Den höga soliditeten kan också ses som en ineffektiv kapitalanvändning om pengarna inte investeras tillbaka i tillväxt.

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med eget kapital på 5 489 422 SEK ger utrymme för investeringar i marknadsföring, produktutveckling eller internationell expansion.
  • Företaget behåller fortfarande en hög vinstmarginal på 18,1% trots nedgången, vilket visar på en lönsam affärsmodell.
  • Tillgångarna ökade med 374 464 SEK till 6 031 493 SEK, vilket indikerar fortsatta investeringar i företaget.