5 715 382 SEK
Omsättning
▲ 6,1%
414 482 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 60,3%
91%
Soliditet
Mycket God
7,3%
Vinstmarginal
Stabil
1 288 623 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-13

Substansvärdering

Tillgångar:6 418 893 SEK
Skulder:-592 743 SEK
Substansvärde:5 826 150 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabila intäkter men kraftigt försämrad lönsamhet. Omsättningen växer måttligt med 6,1% till 5,7 miljoner SEK, vilket indikerar en stabil kundbas och marknadsposition. Däremot har resultatet kollapsat med 60,2% till endast 414 482 SEK, vilket tyder på betydande kostnadsökningar eller sämre marginaler. Den exceptionellt höga soliditeten på 91% ger dock ett starkt skydd mot kriser och visar på en kapitalstark organisation som klarar av temporära utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är specialiserat på batteridrivna värmekläder och tillbehör som värmesulor och värmestrumpor, verksamt sedan 2014. Denna nischade produktportfölj är typisk för ett specialiserat B2C-företag med säsongsbetonad försäljning och konjunkturkänslighet, vilket kan förklara variationer i lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 1 042 597 SEK till 414 482 SEK, en minskning på 628 115 SEK. Denna försämring med 60,2% tyder på att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 91,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket kapitalstarkt med minimal skuldsättning, vilket ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 489 421 SEK till 5 826 150 SEK, en tillväxt på 336 729 SEK som huvudsakligen kommer från årets vinst, vilket visar att företaget fortfarande bygger upp sitt kapital trots den sämre lönsamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 546 593 SEK till 5 715 410 SEK, en positiv tillväxt på 6,1% som visar att företaget fortsätter att växa i intäkter trots den svaga lönsamhetsutvecklingen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring på 60,2% från 1 042 597 SEK till 414 482 SEK indikerar lönsamhetsproblem som kan hota långsiktig hållbarhet
  • Vinstmarginalen på endast 7,2% är låg och kan tyda på tryckta priser eller ökade produktionskostnader
  • Tillväxten i omsättning på 6,1% är måttlig och kan tyda på begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 91% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Omsättningstillväxt på 6,1% till 5 715 410 SEK visar att marknaden fortfarande växer för batteridrivna värmeprodukter
  • Eget kapital ökade med 336 729 SEK till 5 826 150 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas för framtida satsningar