4 311 656 SEK
Omsättning
▲ 12,2%
565 600 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 268,8%
62,5%
Soliditet
Mycket God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-30

Substansvärdering

Tillgångar:3 056 079 SEK
Skulder:-1 045 325 SEK
Substansvärde:1 910 754 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultatförbättringen på 268,8% kombinerat med en hög vinstmarginal på 13,1% och soliditet på 62,5% indikerar ett mycket välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Tillväxten i både omsättning och resultat samt ökade tillgångar och eget kapital pekar på en framgångsrik expansion i byggnadssektorn.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat byggnadsföretag med inriktning på byggnadssnickerier, verksamt sedan 2007 i Gnesta kommun. Denna verksamhetstyp är kapitalintensiv och kräver investeringar i verktyg och material, vilket gör den starka soliditeten och tillgångstillväxten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 153 384 SEK till 565 600 SEK, en ökning på 412 216 SEK eller 268,8%, vilket indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 62,5% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 612 574 SEK till 1 910 754 SEK, en tillväxt på 298 180 SEK eller 18,5%, vilket främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 842 233 SEK till 4 311 656 SEK, en tillväxt på 12,2% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Byggsektorns konjunkturkänslighet kan påverka framtida orderstock och lönsamhet
  • Rapid tillväxt måste hanteras för att upprätthålla kvalitet och kundnöjdhet

Möjligheter

  • Stark balansräkning med 1 910 754 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Exceptionell lönsamhet med 13,1% vinstmarginal skapar goda förutsättningar för avkastning till ägare och självfinansierad tillväxt
  • Befintlig kapacitet med tillgångar på 3 056 079 SEK ger utrymme för ytterligare produktion utan stora investeringar

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättning (+12,2%), resultat (+268,8%), eget kapital (+18,5%) och tillgångar (+22,1%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik verksamhet med god operational styrning.