5 243 326 SEK
Omsättning
▲ 21,6%
287 582 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49,2%
64,3%
Soliditet
Mycket God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-16

Substansvärdering

Tillgångar:2 862 305 SEK
Skulder:-923 235 SEK
Substansvärde:1 839 070 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskande balansomslutning. Den höga soliditeten ger en stabil bas, men den kraftiga resultatminskningen på nästan 50% är oroande och tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna trots den positiva försäljningsutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggnadsföretag med inriktning på byggnadssnickerier, verksamt sedan 2007. Som specialiserat snickeriföretag är det typiskt att ha betydande materiellagring och projektbaserad verksamhet med varierande lönsamhet mellan olika uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 565 600 SEK till 287 582 SEK, en nedgång på 49.1% som indikerar att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna trots omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 64.3% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med högt eget kapital i förhållande till tillgångarna, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 910 754 SEK till 1 839 070 SEK, en nedgång på 3.8% som direkt följer av det sämre årets resultat och eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 311 656 SEK till 5 243 326 SEK, en positiv tillväxt på 21.6% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och ökad marknadsaktivitet.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 49.1% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 3 056 079 SEK till 2 862 305 SEK kan tyda på nedskärningar eller minskad kapacitet
  • Sänkt eget kapital på 1 839 070 SEK jämfört med 1 910 754 SEK föregående år visar på försämrad finansiell styrka

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21.6% till 5 243 326 SEK visar på god marknadsposition och försäljningsframgångar
  • Mycket hög soliditet på 64.3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stabil vinstmarginalklassificering trots utmaningar indikerar att verksamheten har grundläggande lönsamhet

Trendanalys

Omsättningen visar en stark och stadigt stigande trend över de senaste tre åren, vilket tyder på en positiv försäljningsutveckling och förmodligen ett växande marknadsläge. Trots detta är resultatet efter finansnetto mycket volatilt och har en tydligt nedåtgående trend från 2023 till 2024, vilket indikerar att kostnaderna inte följer omsättningstillväxten i samma takt. Vinstmarginalen har försämrats avsevärt från 2023 till 2024, vilket förstärker bilden av ett lönsamhetsproblem. Eget kapital och soliditet är relativt stabila, men den lägre soliditeten 2023 antyder en ökad belåning som delvis har korrigerats 2024. Sammantaget pekar trenderna på ett företag med god tillväxt men med allvarliga utmaningar att kontrollera kostnaderna och upprätthålla lönsamheten, vilket kan begränsa möjligheterna till framtida investeringar och avkastning om det inte åtgärdas.