1 581 498 SEK
Omsättning
▲ 1,5%
609 934 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3,1%
0,6%
Soliditet
Mycket Låg
38,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
290 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-02-06

Substansvärdering

Tillgångar:2 463 022 SEK
Skulder:-293 629 SEK
Substansvärde:699 393 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell prestation med stark lönsamhet men samtidigt vissa oroväckande tecken. Den mycket höga vinstmarginalen på 38,6% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll. Tillgångarna har ökat markant med 15,8%, vilket tyder på investeringar för framtiden. Dock är den negativa resultattillväxten på -3,1% en varningssignal trots höga absoluta siffror, och den extremt låga soliditeten på 0,6% representerar en betydande svaghet i företagets kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-konsultbolag som specialiserar sig på projektledning och verksamhetsutveckling. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl med den observerade höga vinstmarginalen på 38,6%. Verksamhetsmodellen bygger på specialistkompetens och timfakturering, vilket förklarar den relativt stabila omsättningen mellan åren.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 629 383 SEK till 609 934 SEK, en nedgång med 19 449 SEK eller -3,1%. Trots den höga absoluta vinstnivån är den negativa trenden anmärkningsvärd och kan bero på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 0,6% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket starkt skuldsatt. Detta innebär en hög finansiell risk och begränsad buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 658 845 SEK till 699 393 SEK, en förbättring med 40 548 SEK eller +6,2%. Denna tillväxt kommer främst från årets resultat, vilket är positivt för företagets långsiktiga stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen uppvisar en måttlig tillväxt från 1 557 899 SEK till 1 581 498 SEK, en ökning med 23 599 SEK eller +1,5%. Detta indikerar en stabil kundbas men begränsad omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,6% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån
  • Negativ resultattillväxt på -3,1% trots ökad omsättning kan indikera stigande kostnader eller konkurrenstryck
  • Hög skuldsättning gör företaget känsligt för räntehöjningar och försämrade kreditvillkor

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 38,6% visar på en effektiv verksamhetsmodell med god prissättningskraft
  • Betydande tillgångstillväxt på 15,8% (från 2 126 162 SEK till 2 463 022 SEK) indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt
  • Stabil kundbas med liten men positiv omsättningstillväxt på +1,5% ger en god grund för framtiden

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med positiv utveckling inom omsättning (+1,5%), eget kapital (+6,2%) och tillgångar (+15,8%), men negativ trend i resultat (-3,1%). Den övergripande bilden är att företaget investerar och växer men med sjunkande lönsamhet och mycket hög skuldsättning.