1 708 917 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
553 252 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,3%
0,6%
Soliditet
Mycket Låg
32,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
336 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-02

Substansvärdering

Tillgångar:2 751 028 SEK
Skulder:-308 931 SEK
Substansvärde:682 097 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande tecken på kapitalstruktur. Den mycket höga vinstmarginalen på 32,4% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och prissättningsförmåga, men den extremt låga soliditeten på 0,6% avslöjar en betydande skuldsättning. Omsättningen växer med 8,1% vilket är positivt, men resultatet och eget kapital minskar trots detta, vilket tyder på att vinsten inte ackumuleras i bolaget utan troligen tas ut till ägarna.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver IT-tjänster inom projektledning och verksamhetsutveckling, vilket är en typiskt personalintensiv konsultverksamhet med låga kapitalkrav och höga marginaler. Den registrerade 2018 och är således ett etablerat företag med sex års verksamhet bakom sig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 609 935 SEK till 553 252 SEK, en nedgång på 9,3% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 0,6% är extremt låg och visar att företaget är mycket skuldsatt. Detta innebär högre finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar eller försämrade affärsvillkor.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 699 394 SEK till 682 097 SEK, en nedgång på 2,5% trots positivt resultat, vilket indikerar att större delen av vinsten har utdelats till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 581 498 SEK till 1 708 917 SEK, en tillväxt på 8,1% som visar att företaget fortsätter att växa i omsättning.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,6% skapar stor finansiell sårbarhet vid försämrade affärsvillkor
  • Minskande resultat på 553 252 SEK trots ökad omsättning indikerar tryckta marginaler
  • Nedgång i eget kapital till 682 097 SEK begränsar företagets möjligheter till framtida investeringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 32,4% visar excellent lönsamhet i kärnverksamheten
  • Omsättningstillväxt på 8,1% till 1 708 917 SEK visar fortsatt efterfrågan på företagets tjänster
  • Tillgångstillväxt på 11,7% till 2 751 028 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Omsättningen har visat en stabil uppåtgående trend de senaste tre åren med en tydlig acceleration till 1,7 miljoner SEK 2024. Trots detta har rörelseresultatet konsekvent försämrats och minskat från 629 tusen till 553 tusen SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller försämrad lönsamhet. Denna motsättning synliggörs tydligt i vinstmarginalen, som har fallit från 40,4 % till 32,4 %. Företagets tillgångar har kraftigt ökat, vilket tyder på betydande investeringar. Den extrema försämringen i soliditeten, från 58 % till 0,6 %, visar dock att dessa investeringar har finansierats med skulder och inte eget kapital, vilket har försatt företaget i en mycket känslig finansiell position. Trenderna pekar på en framtid med potentiella likviditetsutmaningar och ett stort behov av att återvända till en lönsammare verksamhet för att hantera den ökade skuldsättningen.