4 836 000 SEK
Omsättning
▼ 21,8%
180 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 82,7%
64,4%
Soliditet
Mycket God
3,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 797 922 SEK
Skulder:-567 886 SEK
Substansvärde:880 036 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend med betydande försämringar i både omsättning och resultat. Trots en positiv utveckling av eget kapital och en hög soliditet indikerar de kraftiga nedgångarna i omsättning (-21,8%) och resultat (-82,7%) att företaget befinner sig i en utmanande fas. Den låga vinstmarginalen på 3,7% tyder på pressade marginaler i verksamheten. Företaget verkar genomgå en omställning eller drabbas av svårigheter i sin bransch.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bygg, industri och verkstadsbranschen med tjänster och produkter, inklusive nyinstallationer, reparationer, renoveringar och entreprenadtjänster. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och industrisektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 041 000 SEK till 180 000 SEK, en minskning med 861 000 SEK (-82,7%). Denna kraftiga nedgång visar att lönsamheten har försämrats avsevärt trots minskade intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 64,4% är mycket hög och indikerar ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet. Detta ger företaget en buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 777 647 SEK till 880 036 SEK, en förbättring med 102 389 SEK (+13,2%). Denna ökning kan tyda på att vinsten har kapitaliserats eller att ägarna har injecterat nytt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 180 651 SEK till 4 859 845 SEK, en nedgång med 1 320 806 SEK (-21,8%). Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 1 320 806 SEK indikerar förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Resultatnedgång med 861 000 SEK visar allvarliga utmaningar med lönsamheten
  • Tillgångarna minskade med 259 597 SEK till 1 797 922 SEK, vilket kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Hög soliditet på 64,4% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att investera i framtiden
  • Ökning av eget kapital med 102 389 SEK visar att företaget fortfarande genererar kapital eller får stöd från ägarna
  • Den breda verksamhetsprofilen inom bygg och industri ger potential för diversifiering vid konjunktursvängningar

Trendanalys

Företaget visar en tydlig volatilitet i sin utveckling under de tre senaste åren. Omsättningen och resultatet nådde en kraftig topp under 2021 men föll sedan markant under 2022, vilket tyder på en period av snabb tillväxt följt av en betydande nedgång. Trots detta har eget kapital och soliditet förbättrats stadigt varje år, vilket indikerar en starkare balansräkning och bättre finansieringsstruktur. Den dramatiska nedgången i vinstmarginalen från 16,9 % till 3,7 % under 2022 pekar dock på allvarliga utmaningar med lönsamheten. Trenderna visar på ett företag som har skalats upp men som nu möter svårigheter att upprätthålla sin försäljning och sin lönsamhet, vilket kan tyda på en framtid med fortsatt osäkerhet om inte lönsamhetsproblemen adresseras.