7 102 000 SEK
Omsättning
▲ 46,9%
838 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 365,6%
70,5%
Soliditet
Mycket God
11,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 574 476 SEK
Skulder:-630 283 SEK
Substansvärde:1 317 193 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den dramatiska ökningen av både omsättning och resultat indikerar ett företag i en kraftig expansionsfas. Den höga soliditeten kombinerat med den snabba tillväxten pekar på ett välskött företag som lyckats skala upp sin verksamhet samtidigt som lönsamheten förbättrats markant. Företaget har gått från en blygsam lönsamhet till en mycket hög vinstmarginal, vilket tyder på effektiviserade processer eller förbättrad prissättning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bygg, industri och verkstadsbranschen med tjänster och produkter, inklusive nyinstallationer, reparationer, renoveringar och entreprenadtjänster. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och känslig för konjunktursvängningar, vilket gör den nuvarande starka tillväxten extra anmärkningsvärd. Med säte i Säter verkar företaget vara etablerat i en regional marknad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 180 000 SEK till 838 000 SEK, en ökning på 658 000 SEK eller 365,6%. Denna extremt höga resultattillväxt visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också blir betydligt mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 70,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell flexibilitet och minskar risken vid eventuella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 880 036 SEK till 1 317 193 SEK, en ökning på 437 157 SEK eller 49,7%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 859 845 SEK till 7 117 281 SEK, en ökning på 2 257 436 SEK eller 46,9%. Denna dramatiska tillväxt indikerar antingen större projekt, utökad kundbas eller förbättrad marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Bygg- och industrisektorn är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar
  • Stor ökning av tillgångar från 1 797 922 SEK till 2 574 476 SEK kan innebära ökade kapitalbindningar

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 70,5% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark vinstmarginal på 11,8% indikerar konkurrenskraftiga priser eller effektiva kostnadsstrukturer
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten dramatiskt öppnar för fortsatt tillväxt