2 440 000 SEK
Omsättning
▲ 30,1%
1 543 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 89,1%
70,5%
Soliditet
Mycket God
63,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
390 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-29

Substansvärdering

Tillgångar:2 696 956 SEK
Skulder:-642 336 SEK
Substansvärde:1 311 486 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den extremt höga vinstmarginalen på 63,2% kombinerat med en soliditetsnivå på 70,5% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som har genomgått en betydande transformation från föregående år. Tillväxten i både omsättning och resultat är imponerande och tyder på en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transportverksamhet inom skogsbruk med säte i Kalix. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver investeringar i specialfordon och utrustning, vilket gör den höga soliditeten särskilt viktig för att finansiera framtida investeringar och expansion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 816 000 SEK till 1 543 000 SEK, en ökning på 89,1% som indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 70,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 515 264 SEK till 1 311 486 SEK, en ökning på 154,5% som främst drivs av det starka resultatet och ger företaget goda möjligheter till framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 876 289 SEK till 2 439 800 SEK, en tillväxt på 30,1% som visar en stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av fluktuationer i skogsindustrin
  • Stor ökning av tillgångar från 1 872 325 SEK till 2 696 956 SEK kräver kontinuerlig uppföljning av investeringarnas lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 63,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med eget kapital på 1 311 486 SEK möjliggör ökad kapacitet och marknadsandelsutveckling
  • Befintlig verksamhet har bevisat skalbarhet med 30,1% omsättningstillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +30,1%, resultattillväxt +89,1%, eget kapital tillväxt +154,5% och tillgångstillväxt +44,0%. Dessa siffror indikerar en mycket positiv utveckling där företaget inte bara växer i omsättning utan även blir betydligt mer lönsamt och stabilt finansierat.