3 140 000 SEK
Omsättning
▲ 28,7%
665 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,9%
67,1%
Soliditet
Mycket God
21,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
390 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:3 034 900 SEK
Skulder:-818 270 SEK
Substansvärde:1 338 370 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt fallande lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,2% trots resultatnedgång indikerar fortfarande god lönsamhet, och soliditeten på 67,1% är exceptionellt stark. Företaget befinner sig i en fas där investeringar och expansion prioriteras framför kortsiktig vinstmaximering, vilket är typiskt för tillväxtföretag i kapitalintensiva branscher.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transportverksamhet inom skogsbruk, en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande investeringar i fordon och utrustning. Branschen är typiskt cyklisk och påverkas av skogsindustrins konjunkturer, vilket gör stabil kundbas och långsiktiga kontrakt viktiga för förutsägbarhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 543 000 SEK till 665 000 SEK, en minskning på 56,9% som troligen beror på höjda kostnader för expansion, investeringar eller prispress i branschen trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 67,1% är exceptionellt stark och visar att företaget har låg belåning och god finansieringsstyrka, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 311 486 SEK till 1 338 370 SEK, en blygsam tillväxt på 2,0% som främst drivs av årets resultat men begränsas av eventuella utdelningar eller nedskrivningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 439 800 SEK till 3 139 624 SEK, en tillväxt på 28,7% som visar stark expansion i verksamheten och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 56,9% trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem eller stigande kostnader
  • Tillgångstillväxt på 12,5% till 3 034 900 SEK kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger avkastning
  • Blygsam tillväxt i eget kapital på endast 2,0% trots positivt resultat

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 28,7% visar god marknadsposition och expansionspotential
  • Exceptionell soliditet på 67,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 21,2% trots resultatnedgång indikerar god grundläggande lönsamhet

Trendanalys

Omsättningen visar en stark och stadig tillväxt över de tre åren, vilket tyder på en positiv försäljningsutveckling. Resultatet däremot visar en oroväckande trend med en extrem topp 2023 följd av en kraftig nedgång 2024, vilket indikerar stor volatilitet eller eventuellt engångsfaktorer som påverkat lönsamheten. Denna osunda utveckling syns också i vinstmarginalen, som kollapsade från mycket hög nivå till endast 21.2%. Eget kapital och tillgångar har ökat, vilket stärker balansräkningen, och soliditeten förbättrades avsevärt från 2022 och förblir på en sund nivå trots en liten nedgång. Sammantaget pekar trenderna på ett företag med god försäljningstillväxt och starkare kapitalstruktur, men med allvarliga problem att upprätthålla en stabil och god lönsamhet över tid. Framtiden kommer sannolikt att kräva en fokusering på att stabilisera och förbättra resultatet.