5 683 678 SEK
Omsättning
▲ 18,3%
368 636 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,9%
81,5%
Soliditet
Mycket God
6,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 856 185 SEK
Skulder:-310 439 SEK
Substansvärde:1 385 746 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en tydlig resultatnedgång. Den höga soliditeten på 81,5% indikerar ett stabilt kapitalunderlag och låg belåning. Trots att resultatet sjunkit med 22,9% från föregående år, har eget kapital ökat kraftigt med 26,4%, vilket tyder på att företaget har kapacitet att investera och växa. Situationen pekar på ett företag som prioriterar tillväxt och investeringar, möjligen på bekostnad av kortvarig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom tvätt, skrädderi samt sko- och nyckelservice, en traditionell servicebransch med stabil efterfrågan. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligen av återkommande kunder och förutsägbar omsättning, vilket stämmer väl med den starka omsättningstillväxten på 18,3%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 477 804 SEK till 368 636 SEK, en minskning på 109 168 SEK. Denna nedgång på 22,9% kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 81,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 095 927 SEK till 1 385 746 SEK, en tillväxt på 289 819 SEK. Denna förbättring med 26,4% är främst driven av årets resultat på 368 636 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 427 569 SEK till 5 721 382 SEK, en tillväxt på 293 813 SEK eller 5,4%. Detta visar på en positiv utveckling i försäljningen.

Huvudrisker

  • Resultatet har sjunkit med 109 168 SEK trots ökad omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Vinstmarginalen på 6,4% är klassificerad som stabil men har sjunkit från föregående års nivå

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 18,3% visar på ökad marknadsandel eller effektivare försäljning
  • Exceptionellt hög soliditet på 81,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångarna ökade med 16,3% till 1 856 185 SEK, vilket indikerar kapacitetsutökning