5 647 826 SEK
Omsättning
▼ 0,6%
444 089 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,5%
86,8%
Soliditet
Mycket God
7,9%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-19

Substansvärdering

Tillgångar:2 145 860 SEK
Skulder:-249 951 SEK
Substansvärde:1 735 909 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell utveckling trots en marginell minskning i omsättning. Den höga soliditeten på 86,8% tillsammans med en betydande ökning av resultatet med 20,5% och eget kapital med 25,3% indikerar ett mycket stabilt företag med god lönsamhet. Tillgångstillväxten på 15,6% visar på kontinuerliga investeringar i verksamheten. Övergripande befinner sig företaget i en mycket god ekonomisk situation med starka fundament.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom tvätt och skrädderi samt sko- och nyckelservice, vilket är en traditionell och stabil bransch med återkommande kundbehov. Denna typ av serviceinriktad verksamhet tenderar att ha relativt förutsägbara intäkter och lägre känslighet för konjunktursvängningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade betydligt från 368 636 SEK till 444 089 SEK (+20,5%), vilket indikerar förbättrad effektivitet och kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 86,8% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 385 746 SEK till 1 735 909 SEK (+25,3%), främst driven av det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 5 721 382 SEK till 5 647 826 SEK (-0,6%), vilket kan tyda på prisanpassningar eller mindre volymminskning i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Marginell omsättningsminskning på -0,6% kan indikera konkurrenspress eller förändrade marknadsförhållanden
  • Begränsad omsättningstillväxt kan utgöra ett långsiktigt utmaning i en mogen bransch

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 86,8% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark resultattillväxt på 20,5% visar på god operativ effektivitet
  • Betydande tillgångstillväxt på 15,6% indikerar kontinuerlig utveckling av verksamheten

Trendanalys

Omsättningen visar en stark tillväxt från 2021 till 2023 men planade ut med en liten minskning 2024, vilket indikerar en möjlig avmattning efter en period av snabb expansion. Resultatet efter finansnetto har däremot visat en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång mellan 2021 och 2023, följt av en blygsam återhämtning 2024. Denna utveckling, kombinerad med en stadigt sjunkande vinstmarginal, pekar på att lönsamheten har försämrats trots ökad omsättning, sannolikt på grund av stigande kostnader eller försämrad prissättningskraft. Samtidigt har företagets finansiella styrka markant förbättrats, vilket syns i det starkt växande egna kapitalet och den exceptionellt höga och stigande soliditeten. Denna utveckling, tillsammans med tillgångarnas kontinuerliga tillväxt, tyder på att företaget har reinvesterat vinster och byggt ett stabilt kapitalunderlag. Framtida utmaningar ligger i att återvända till en högre lönsamhet och hantera den senaste omsättningsavmattningen. Den finansiella styrkan ger dock goda förutsättningar att möta en osäker konjunktur.