4 179 908 SEK
Omsättning
▲ 186,7%
573 519 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 30,2%
15,8%
Soliditet
Stabil
13,2%
Vinstmarginal
Hög
187 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-05-05

Substansvärdering

Tillgångar:5 430 559 SEK
Skulder:-4 541 554 SEK
Substansvärde:741 005 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har inte blivit påverkad av Covid-19 men följer utvecklingen om åtgärder skulle behövas för verksamheten.

Händelser efter verksamhetsåret

Företaget har fortsatt inte blivit påverkad av Covid-19 men följer utvecklingen om bolaget måste göra några åtgärden i följd av pandemin.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget uppger att det inte har påverkats av Covid-19-pandemin men att man aktivt följer utvecklingen för att kunna vidta eventuella åtgärder.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2022 med en omsättningsökning på nära 200% och en resultatökning på 30%. Den kraftiga tillgångstillväxten på över 780% indikerar betydande investeringar i maskinpark och utrustning, vilket är typiskt för ett entreprenadföretag i expansion. Trots den imponerande tillväxten är soliditeten på 15,8% relativt låg, vilket pekar på en hög belåningsgrad och potentiell sårbarhet vid ekonomiska nedgångar. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas men med ökad finansiell risk.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet med lastmaskiner, lastbilar och grävmaskiner samt uthyrning av personal och konsultverksamhet inom anläggningsarbeten. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den kraftiga tillgångstillväxten. Verksamheten är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 440 639 SEK till 573 519 SEK, en ökning på 30,2%. Vinsttillväxten var lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler vid expansion.

Soliditet: Soliditeten på 15,8% är låg för branschen och indikerar att en stor del av tillgångarna är finansierade med skulder. Detta ökar finansiell risk men är också typiskt för ett företag i kraftig tillväxt som investerar i maskinpark.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 330 786 SEK till 741 005 SEK, en tillväxt på 124,0. Denna förbättring drivs främst av årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 457 983 SEK till 4 359 908 SEK, en tillväxt på 186,7%. Detta indikerar antingen större uppdrag, höjda priser eller en kombination av båda.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15,8% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Kraftig tillgångstillväxt på 786,2% till 5 430 559 SEK tyder på hög belåning, vilket medför betydande räntekostnader.
  • Verksamheten är sannolikt konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 186,7% visar stark marknadsposition och förmåga att ta större uppdrag.
  • Hög vinstmarginal på 13,2% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning.
  • Kraftiga investeringar i tillgångar värda 5 430 559 SEK ger kapacitet för ytterligare tillväxt och större uppdrag.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med förbättringar: omsättning (+186,7%), resultat (+30,2%), eget kapital (+124,0%) och tillgångar (+786,2%). Företaget befinner sig i en kraftig expansionfas.