6 951 823 SEK
Omsättning
▲ 66,3%
1 440 920 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 151,2%
26,8%
Soliditet
God
18,6%
Vinstmarginal
Hög
320 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-04-27

Substansvärdering

Tillgångar:7 293 048 SEK
Skulder:-5 154 762 SEK
Substansvärde:1 230 286 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har ökat sin omsättning under räkenskapsåret då efterfrågan har ökat på företagets tjänster.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har upplevt en ökad efterfrågan på sina tjänster under räkenskapsåret
  • Den kraftiga omsättningstillväxten på 66,3% indikerar framgångsrik marknadspenetration eller expansion

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhetsutveckling under 2023. Den kraftiga ökningen i både omsättning (+66,3%) och resultat (+151,2%) indikerar en mycket positiv marknadsutveckling och effektiv verksamhetsstyrning. Den höga vinstmarginalen på 18,6% är anmärkningsvärd för en entreprenadverksamhet och tyder på stark prissättning och kostnadskontroll. Soliditeten på 26,8% är acceptabel men bör förbättras för att säkerställa långsiktig stabilitet i en bransch med kapitalintensiva investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet med lastmaskiner, lastbilar och grävmaskiner samt uthyrning av personal och konsultverksamhet inom anläggningsarbeten. Verksamheten är typiskt kapitalintensiv med behov av tunga maskiner och specialiserad personal, vilket gör den höga vinstmarginalen särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 573 519 SEK till 1 440 920 SEK, en ökning med 867 401 SEK eller 151,2%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 26,8% är acceptabel men relativt låg för en kapitalintensiv verksamhet. Detta indikerar att en betydande del av tillgångarna finansieras med skulder, vilket kan medföra risker vid räntehöjningar eller konjunkturnedgång.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 741 005 SEK till 1 230 286 SEK, en tillväxt på 489 281 SEK eller 66,0%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 4 359 908 SEK till 7 761 282 SEK, en ökning med 3 401 374 SEK eller 66,3%. Denna betydande tillväxt indikerar stark efterfrågan på företagets tjänster och framgångsrik marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Relativt låg soliditet på 26,8% kan begränsa möjligheten till ytterligare lån för expansion
  • Snabb tillväxt kan leda till kapitalbrist och likviditetsutmaningar om inte hanterats noggrant
  • Branschen är konjunkturkänslig och en eventuell nedgång kan påverka efterfrågan avsevärt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 18,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Kraftig tillväxt i både omsättning och resultat visar på stark konkurrenskraft på marknaden
  • Ökande eget kapital med 66,0% ger bättre förhandlingsposition gentemot banker och leverantörer

Trendanalys

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxttakt med en omsättning som mer än fyrdubblats från 2021 till 2022 och sedan nästan fördubblats igen till 2023, vilket tyder på en kraftig expansion eller ett genombrott på marknaden. Den absoluta vinsten har följt med uppåt och nästan tredubblades under 2023, men vinstmarginalen sjönk kraftigt 2022 för att sedan återhämta sig delvis, vilket indikerar en initial period av lägre lönsamhet sannolikt på grund av investeringar i tillväxt. Den dramatiska ökningen av tillgångar mellan 2021 och 2022, som växte från 0,6 till 5,4 miljoner SEK, bekräftar en betydande tillgångsanskaffning eller investering. Soliditeten sjönk kraftigt 2022 till en låg nivå på 15,8 %, vilket ofta är en följd av att tillväxt finansierats med skuld, men den har sedan återhämtat sig till en hälsosammare nivå på 26,8 % 2023. Trenderna pekar på ett företag i en kraftig expansionsfas som nu verkar ha börjat konsolidera sin finansiella struktur med en förbättrad soliditet och stark vinstutveckling, vilket ger en positiv framtidsutsikt om denna utveckling kan bibehållas.