4 597 609 SEK
Omsättning
▲ 4,4%
558 832 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 102,6%
51%
Soliditet
Mycket God
12,1%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-02-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 202 059 SEK
Skulder:-589 987 SEK
Substansvärde:612 072 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga resultattillväxten på över 100% indikerar en effektivisering av verksamheten eller förbättrade marginaler. Den höga soliditeten kombinerat med en snabb tillväxt i eget kapital ger företaget en stabil finansierad grund för fortsatt expansion. Trenderna pekar entydigt på ett framgångsrikt företag i en positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget, registrerat 2014, bedriver byggnadssnickeri och fastighetsrelaterade tjänster till både privatpersoner och företag. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunkturer i byggsektorn, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan och ökade kraftigt från 275 779 SEK till 558 832 SEK. Denna enorma ökning på 102.6% tyder på starkt förbättrade marginaler eller en effektivisering av kostnaderna.

Soliditet: En soliditet på 51.0% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet. Det indikerar ett lågt belåningsgrad och att mer än hälften av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 372 878 SEK till 612 072 SEK, en tillväxt på 64.2%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av det starka årets resultat, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 493 654 SEK till 4 624 507 SEK, en stabil tillväxt på 4.4%. Detta visar på en ökad verksamhetsvolym eller prisanpassning.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är sannolikt kopplad till den konjunkturkänsliga byggsektorn, vilket kan innebära en risk vid en ekonomisk nedgång.
  • Den snabba tillväxten, särskilt i tillgångar som ökade med 16.8% till 1 202 059 SEK, måste hanteras noggrant för att undvika att lönsamheten påverkas negativt av ökade räntekostnader eller kapitalbindning.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 12.1% ger utrymme för investeringar, priskonkurrens eller att absorbera eventuella kostnadsökningar.
  • Den starka balansräkningen med en soliditet på 51.0% och ett ökat eget kapital på 612 072 SEK ger utmärkta förutsättningar att ta tillvara på expansionsmöjligheter, till exempel genom att investera i ny maskiner eller anställa mer personal.

Trendanalys

Alla trender pekar på en tydlig förbättring: omsättning (+4.4%), resultat (+102.6%), eget kapital (+64.2%) och tillgångar (+16.8%). Denna konsekvent positiva utveckling i kombination med höga nyckeltal visar ett företag i en mycket stark fas.