12 034 132 SEK
Omsättning
▼ 6,2%
746 265 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,6%
39,5%
Soliditet
God
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-25

Substansvärdering

Tillgångar:3 054 404 SEK
Skulder:-1 849 192 SEK
Substansvärde:1 205 212 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har flera stora projektet startats upp och bolaget har utökat personalstyrkan.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Flera stora projekt har startats upp under räkenskapsåret
  • Bolaget har utökat personalstyrkan som en del av expansionen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både positiva och negativa trender. Trots minskad omsättning och resultat uppvisar bolaget en stark balansräkningstillväxt med fördubbling av tillgångar och betydande ökning av eget kapital. Den stabila vinstmarginalen på 6,2% och soliditeten på 39,5% indikerar ett grundmurat företag som genomgår en expansionsfas, vilket förklarar de temporärt sämre lönsamhetstalen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadssnickeri och fastighetsrelaterade tjänster till både privatpersoner och företag. Branschen är typiskt projektbaserad med varierande omsättning beroende på projektstorlek och timing, vilket kan förklara fluktuationer i årsresultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 990 069 SEK till 746 265 SEK, en minskning på 243 804 SEK eller -24,6%. Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 39,5% är god och ligger över branschgenomsnittet för byggföretag, vilket ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 864 676 SEK till 1 205 212 SEK, en ökning med 340 536 SEK eller +39,4%. Denna betydande förbättring kommer sannolikt från årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 12 836 352 SEK till 12 034 132 SEK, en nedgång på 802 220 SEK eller -6,2%. Detta kan tyda på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 6,2% kan indikera konkurrensproblem eller svagare efterfrågan
  • Resultatet sjönk med 24,6% vilket är en betydande försämring av lönsamheten
  • Expansionen med nya projekt och personal kan medföra ökade rörliga kostnader och kapitalbindning

Möjligheter

  • Tillgångarna fördubblades till 3 054 404 SEK vilket skapar kapacitet för framtida tillväxt
  • Eget kapital ökade med 39,4% till 1 205 212 SEK vilket stärker företagets finansiella ställning
  • De påbörjade stora projekten kan generera ökad omsättning och resultat i kommande perioder

Trendanalys

Företaget befinner sig i en investerings- och expansionsfas med stark balansräkningstillväxt men temporärt försämrad lönsamhet. Den långsiktiga hållbarheten bedöms som god tack vare solid finansiell struktur och pågående expansion.