3 302 777 SEK
Omsättning
▲ 1,2%
1 548 322 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,7%
82%
Soliditet
Mycket God
46,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 395 723 SEK
Skulder:-553 555 SEK
Substansvärde:2 965 299 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell hälsa med hög lönsamhet och soliditet. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 1,2% har företaget lyckats öka sin lönsamhet och resultatet avsevärt, vilket tyder på effektivitet och god kostnadskontroll. Den kraftiga tillväxten i eget kapital och tillgångar indikerar att vinsterna reinvesteras i verksamheten, vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet och kapacitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT med viss entreprenadverksamhet. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl överens med de observerade siffrorna med en vinstmarginal på 46,9%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 493 098 SEK till 1 548 322 SEK, en ökning med 55 224 SEK eller 3,7%. Denna högre tillväxttakt jämfört med omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 82,0% är exceptionellt hög och innebär att företaget är mycket självförsörjande och har en mycket låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell robusthet och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 311 047 SEK till 2 965 299 SEK, en tillväxt på 654 252 SEK eller 28,3%. Denna betydande ökning kan huvudsakligen förklaras av att årets starka resultat har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 264 075 SEK till 3 302 777 SEK, en marginal ökning på 38 702 SEK eller 1,2%. Detta visar en stabil men långsam tillväxt i intäkter.

Huvudrisker

  • Den mycket låga omsättningstillväxten på 1,2% kan indikera en mogen eller stagnande marknad.
  • Företagets framgång verkar vara starkt kopplad till en eller få konsulter, vilket skår en koncentrationsrisk.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 82,0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att ta externa lån.
  • Den höga vinstmarginalen på 46,9% ger goda förutsättningar att generera stora kassaflöden vid en omsättningsökning.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 654 252 SEK ger en stabil bas för att tackla nya affärsmöjligheter.

Trendanalys

Alla trender pekar på förbättring: omsättning (+1,2%), resultat (+3,7%), eget kapital (+28,3%) och tillgångar (+22,4%). Den övergripande trenden är mycket positiv och visar på ett företag som utvecklas starkt trots en blygsam intäktsökning.