3 051 615 SEK
Omsättning
▼ 7,6%
1 441 358 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,9%
84%
Soliditet
Mycket God
47,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 142 473 SEK
Skulder:-548 812 SEK
Substansvärde:3 587 083 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med mycket stark lönsamhet men negativ tillväxt i omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 47,2% och soliditeten på 84,0% indikerar ett mycket stabilt företag med stark ekonomi. Trots minskad omsättning och resultat har företaget ökat både eget kapital och totala tillgångar avsevärt, vilket tyder på att vinsterna reinvesteras och att företaget bygger kapital för framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT med viss entreprenadverksamhet, vilket är typiskt för ett tjänsteföretag med låga kapitalkrav och höga marginaler. Den höga vinstmarginalen är karakteristisk för specialiserad IT-konsultverksamhet där personalens kompetens är huvudtillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 548 322 SEK till 1 441 358 SEK, en minskning på 106 964 SEK eller -6,9%. Trots lägre omsättning behöll företaget en extremt hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning, vilket ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 965 298 SEK till 3 587 083 SEK, en tillväxt på 621 785 SEK eller +21,0%. Detta beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 302 777 SEK till 3 051 615 SEK, en nedgång på 251 162 SEK eller -7,6%. Detta kan tyda på färre projekt eller kunder under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 7,6% kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på företagets tjänster
  • Resultatminskning på 6,9% trots mycket hög absolut nivå visar en negativ trend i lönsamhetsutvecklingen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 84,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 47,2% ger goda förutsättningar för att generera kapital till tillväxt
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 621 785 SEK visar god kapitalbildningsförmåga

Trendanalys

Företaget visar en tydlig tvådelad trend: negativ utveckling i rörelseindikatorer (omsättning -7,6%, resultat -6,9%) men mycket positiv utveckling i balansräkningen (eget kapital +21,0%, tillgångar +13,8%). Den höga vinstmarginalen och soliditeten har varit stabila starka punkter. Trenderna tyder på ett moget företag som prioriterar kapitaluppbyggnad och finansiell stabilitet framför omsättningstillväxt, vilket kan vara en medveten strategi i en mogen bransch.