18 105 065 SEK
Omsättning
▲ 18,1%
3 056 196 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,2%
38,2%
Soliditet
God
16,8%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-14

Substansvärdering

Tillgångar:6 108 839 SEK
Skulder:-3 778 306 SEK
Substansvärde:2 330 533 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 16,8% kombinerat med betydande tillväxt i både omsättning (+18,1%) och resultat (+26,2%) indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Den kraftiga tillgångstillväxten på 41,8% tyder på expansion eller investeringar i verksamheten. Soliditeten på 38,2% är stabil och ligger på en sund nivå för branschen. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med goda förutsättningar för fortsatt utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver vårdverksamhet i form av anpassat boende/behandlingshem för vuxna med psykiska funktionshinder i Munkedals kommun. Verksamheten bedrivs i hyrd fastighet och bolaget är ett helägt dotterbolag till SAL salutogena processer AB. Denna typ av verksamhet är vanligtvis stabil med långsiktiga avtal och regelbunden intäktsström från offentliga vårdköpare.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 2 422 570 SEK till 3 056 196 SEK, en ökning med 633 626 SEK eller 26,2%. Denna högre tillväxt än omsättningen visar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 38,2% är god och indikerar ett stabilt kapitalunderlag. Detta är en bra nivå för ett vårdföretag och ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 023 592 SEK till 2 330 533 SEK, en tillväxt på 306 941 SEK eller 15,2%. Denna ökning är i linje med årets starka resultat och visar en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 16 012 640 SEK till 18 172 790 SEK, en tillväxt på 2 160 150 SEK eller 18,1%. Denna betydande ökning indikerar expansion av verksamheten eller ökad beläggningsgrad i boendena.

Huvudrisker

  • Verksamheten bedrivs i hyrd fastighet vilket kan innebära risker kring hyreshöjningar eller avslut av hyresavtal
  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 41,8% måste följas upp för att säkerställa att investeringarna ger avkastning
  • Som dotterbolag kan företaget vara beroende av moderbolagets stöd och strategiska beslut

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 16,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning och resultat skapar goda förutsättningar för fortsatt utveckling
  • Den ökade tillgångsbasen på 6 108 839 SEK ger bättre kapacitet att ta emot fler brukare eller utöka verksamheten
  • Den goda soliditeten på 38,2% ger finansiell styrka att hantera eventuella nedgångar i branschen