7 221 961 SEK
Omsättning
▲ 307,5%
1 356 580 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 490,3%
38,3%
Soliditet
God
18,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 466 795 SEK
Skulder:-6 462 994 SEK
Substansvärde:4 003 801 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under slutet av året sålt Swan 59.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget sålde sin Swan 59 under slutet av året.
  • Ombyggnad av den nya Farr 65 FALKEN påbörjades i England.
  • Tre nya lån togs in om totalt 450 000 USD från olika fordringsägare för att finansiera ombyggnaden.
  • Verksamheten fortsatte med fulla scheman och fullbokade charter trots omställningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell finansiell utveckling under 2022 med en dramatisk förbättring på alla nyckeltal. Den enorma omsättningstillväxten på över 300% kombinerat med en stark vinstmarginal på 18,8% indikerar en framgångsrik skalförändring i verksamheten. Den massiva tillväxten i eget kapital från en mycket låg nivå visar på en genomgripande förändring av företagets kapitalstruktur, troligen genom en kombination av starkt resultat och extern finansiering. Företaget befinner sig i en expansiv fas med betydande investeringar i flottan.

Företagsbeskrivning

Företaget är en researrangör som specialiserat sig på äventyr med fokus på sjö- och kustsegling, samt kurser och evenemang kopplade till segling. Verksamheten bedrivs med en flotta av segelbåtar som erbjuder offshorepassager i Atlanten och Arktis. Under 2022 genomgick företaget en betydande omställning med försäljning av en båt och ombyggnad av en ny.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -347 618 SEK till en vinst på 1 356 580 SEK, en förbättring på 490,2%. Denna omvandling till lönsamhet visar på effektiv verksamhetsstyrning och framgångsrik prissättning trots investeringskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 38,3% är god och indikerar en stabil kapitalstruktur. Detta är en betydande förbättring från den extremt låga soliditeten föregående år och ger företaget bättre förutsättningar för framtida finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade extremt från 46 939 SEK till 4 003 801 SEK, en tillväxt på 8 429,8%. Denna enorma förbättring beror främst på det starka årets resultat men även på ytterligare inskjutet kapital från investerare.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 1 772 428 SEK till 7 221 961 SEK, en tillväxt på 307,5%. Denna exceptionella tillväxt indikerar en stark expansion av verksamheten och framgångsrik kapacitetsutnyttjande trots omställningen i flottan.

Huvudrisker

  • Företaget har tagit på sig betydande skulder (450 000 USD) för ombyggnaden, vilket ökar finansiella risker.
  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på sikt.
  • Beroendet av fysiska tillgångar (båtar) med hög värde och underhållskostnader skapar sårbarhet.
  • Koncentration av finansiering till ett fåtal långivare och investerare skapar beroendeförhållanden.

Möjligheter

  • Fullbokade charter och fulla scheman visar på stark efterfrågan och god marknadsposition.
  • Två båtar i drift 2023 ger ökad kapacitet och intäktspotential.
  • Utveckling av Quarterdecks onlineplattform kan ska nya intäktsströmmar och effektivisera verksamheten.
  • Den höga vinstmarginalen på 18,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender med förbättringar på mellan 80% och över 8 000%. Företaget har genomgått en transformation från en verksamhet med begränsad skala och lönsamhet till en expansiv och mycket lönsam verksamhet. Trenderna pekar entydigt på en mycket positiv utveckling, men den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.