2 073 000 SEK
Omsättning
▲ 2,2%
624 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,3%
72%
Soliditet
Mycket God
30,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-31

Substansvärdering

Tillgångar:3 201 250 SEK
Skulder:-879 873 SEK
Substansvärde:2 291 193 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 30,1% kombinerat med en soliditet på 72,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga resultattillväxten på 19,3% och eget kapital-tillväxt på 20,6% visar att företaget inte bara är lönsamt utan också bygger kapital i snabb takt. Trots en måttlig omsättningstillväxt på 2,2% har företaget lyckats öka sin lönsamhet avsevärt, vilket tyder på effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet och har sitt säte i Landsbro. Verksamheten är registrerad sedan 1989, vilket indikerar ett väl etablerat företag med lång erfarenhet i branschen. Måleribranschen är typiskt sett en tjänstebransch med relativt låga kapitalkrav men konkurrensutsatt, vilket gör den höga lönsamheten ännu mer anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 523 000 SEK till 624 000 SEK, en ökning med 101 000 SEK eller 19,3%. Denna betydande resultatförbättring påvisar effektivitet i verksamheten och god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell flexibilitet och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 899 854 SEK till 2 291 193 SEK, en tillväxt med 391 339 SEK eller 20,6%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och visar en förbättrad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 027 816 SEK till 2 073 435 SEK, en måttlig tillväxt på 45 619 SEK eller 2,2%. Detta visar en stabil kundbas men begränsad expansion av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den måttliga omsättningstillväxten på 2,2% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbegränsningar
  • Branschens konkurrensutsatta natur kan på sikt pressa på marginalerna trots dagens mycket höga lönsamhet

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 72,0% ger utrymme för investeringar i tillväxt utan extern finansiering
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 30,1% skapar goda förutsättningar för avkastning på eget kapital
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 391 339 SEK ger förbättrad kapacitet att ta större uppdrag eller expandera verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+2,2%), resultat (+19,3%), eget kapital (+20,6%) och tillgångar (+19,1%). Denna konsekvent positiva utveckling i kombination med exceptionellt starka nyckeltal pekar på ett företag i mycket god finansiell hälsa med goda förutsättningar för fortsatt utveckling.