2 597 000 SEK
Omsättning
▲ 25,3%
1 060 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 69,9%
89%
Soliditet
Mycket God
40,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-29

Substansvärdering

Tillgångar:2 878 832 SEK
Skulder:-320 309 SEK
Substansvärde:2 552 727 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark lönsamhetsutveckling med en vinstmarginal på 40,8% som klassificeras som mycket hög. Trots en minskning av totala tillgångar med 10,1% har bolaget genererat en betydande resultatförbättring på 69,9% och en omsättningstillväxt på 25,3%. Den höga soliditeten på 89,0% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Företaget verkar ha genomgått en effektiviseringsprocess där de med färre tillgångar genererat högre intäkter och vinst.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet med säte i Landsbro. Verksamheten är registrerad sedan 1989, vilket indikerar ett etablerat företag med lång erfarenhet i branschen. Måleribranschen är typiskt projektbaserad med variation i omsättning beroende på antal och storlek på uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 624 000 SEK till 1 060 000 SEK, en ökning på 436 000 SEK eller 69,9%. Denna dramatiska vinstförbättring indikerar antingen högre marginaler på projekten eller effektiviserade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 89,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 291 193 SEK till 2 552 727 SEK, en tillväxt på 261 534 SEK eller 11,4%. Ökningen kommer främst från årets starka resultat som tillfört kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 073 435 SEK till 2 596 650 SEK, en tillväxt på 25,3%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och förmodligen fler eller större projekt under året.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 322 418 SEK från 3 201 250 SEK till 2 878 832 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som kan påverka framtida kapacitet
  • Den höga vinstmarginalen på 40,8% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch som måleri
  • Branschen är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 1 060 000 SEK i vinst ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 25,3% visar på stark marknadsposition och konkurrenskraft
  • Mycket hög soliditet på 89,0% ger utrymme för att ta på sig större projekt eller investera i verksamhetsutveckling

Trendanalys

Företaget visar en stark och positiv utveckling under den treårsperiod som analyseras. Den tydligaste trenden är en kraftig ökning av både lönsamhet och resultat. Vinstmarginalen har förbättrats avsevärt från 25,8 % till 40,8 %, vilket innebär att företaget blir alltmer effektivt på att omvandla omsättning till vinst. Denna förbättrade lönsamhet syns tydligt i siffrorna för resultat efter finansnetto, som mer än fördubblats sedan 2022. Verksamheten har genomgått en positiv förvandling från att vara stabil till att växa kraftigt. Omsättningen ökade marginellt mellan 2022 och 2023 men tog sedan ett betydande kliv uppåt till 2,6 miljoner SEK 2024. Trots en minskning av totala tillgångar 2024, har eget kapital stadigt ökat och soliditeten förbättrats radikalt till en mycket stark 89 %, vilket indikerar en minskad skuldsättning och ett finansiellt mycket sunt företag. Trenderna pekar på en mycket positiv framtidsutsikt. Den explosiva vinstutvecklingen, i kombination med en stark balansräkning och högre omsättning, tyder på att företaget antingen har lanserat framgångsrika nya produkter/tjänster, vunnit marknadsandelar eller blivit betydligt mer operativt effektivt. Om dessa trender håller i sig är företaget väl positionerat för fortsatt lönsam tillväxt.