4 243 108 SEK
Omsättning
▲ 7,6%
340 774 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 52,2%
27%
Soliditet
God
8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 069 580 SEK
Skulder:-2 158 681 SEK
Substansvärde:536 276 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat till 4,2 miljoner SEK vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym, men resultatet har mer än halverats jämfört med föregående år. Den kraftiga ökningen av eget kapital med nästan 100% är positivt, medan minskande tillgångar tyder på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Soliditeten på 27% är acceptabel men inte stark, och den stabila vinstmarginalen på 8% trots lägre resultat är en positiv indikator.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver rundvirkestransporter med fast körning för Timmerkörarna samt hyr ut personal inom entreprenad. Detta är en bransch med stabil efterfrågan men som är konjunkturkänslig och påverkas av bygg- och skogsnäringens utveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 712 229 SEK till 340 774 SEK, en nedgång på 52,1% som tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 27,0% är acceptabel för ett transportföretag men ligger i den lägre delen av normalt spann, vilket indikerar ett måttligt skuldsättningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital fördubblades nästan från 268 611 SEK till 536 276 SEK, en stark ökning på 99,7% som förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 988 415 SEK till 4 243 108 SEK, en positiv tillväxt på 7,5% som visar på ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet halverades från 712 229 SEK till 340 774 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade med 7,6% från 3 322 619 SEK till 3 069 580 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamhetskapacitet
  • Bristande kontroll över kostnader då resultatet sjunkit dramatiskt trots ökad omsättning

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 254 693 SEK till 4 243 108 SEK, vilket visar på förtroende och efterfrågan från kunder
  • Eget kapital ökade kraftigt med 267 665 SEK till 536 276 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Stabil vinstmarginal på 8,0% trots utmaningar visar att företaget fortfarande är lönsamt