7 728 360 SEK
Omsättning
▲ 12%
123 540 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,2%
22,6%
Soliditet
God
1,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 752 218 SEK
Skulder:-2 901 944 SEK
Substansvärde:850 274 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig försämring av lönsamheten. Den betydande tillgångstillväxten på 59.9% indikerar troligen investeringar i materiella tillgångar, vilket förklarar den lägre soliditeten. Trots det positiva eget kapital på 850 274 SEK och en positiv rörelseresultat, är den låga vinstmarginalen på 1.6% ett tydligt tecken på tryckta marginaler eller ökade kostnader. Företaget verkar vara i en expansionsfas som går ut över lönsamheten på kort sikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver rundvirkestransporter med fast körning för Timmerkörarna samt verkar med personaluthyrning inom entreprenad och redovisning. Denna verksamhetsmodell med transporter och personaluthyrning är typiskt kapitalintensiv och känslig för bränslepriser och personalrelaterade kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 295 838 SEK till 123 540 SEK, en minskning på 58.2%. Denna dramatiska nedgång i vinst trots högre omsättning tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 22.6% är acceptabel men inte hög. Den indikerar att 22.6% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett visst skydd mot nedgångar, men samtidigt en betydande skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 753 464 SEK till 850 274 SEK, en tillväxt på 12.8%. Denna ökning är direkt kopplad till årets vinst på 123 540 SEK, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 909 275 SEK till 7 728 360 SEK, en positiv tillväxt på 12.0%. Detta visar på ett starkt ordermottagande eller framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig försämring av lönsamheten med en resultatminskning på 58.2% är den största risken och hotar företagets långsiktiga hållbarhet.
  • Den låga vinstmarginalen på 1.6% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller pristryck från konkurrenter.
  • Den höga tillgångstillväxten på 59.9% kan tyda på en stor skuldsättning, vilket ökar företagets finansiella risk och räntekänslighet.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 12.0% visar att företaget har en marknad som växer och att de lyckas öka sina intäkter.
  • Tillväxten i eget kapital med 12.8% stärker företagets finansiella bas och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar.
  • Den betydande ökningen av tillgångar kan indikera produktivitetsförbättrande investeringar som kan ge lönsamhetsförbättringar i framtiden.