872 000 SEK
Omsättning
▼ 30,2%
35 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,7%
70,5%
Soliditet
Mycket God
4%
Vinstmarginal
Låg
120 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:350 761 SEK
Skulder:-103 596 SEK
Substansvärde:247 165 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring under 2023 med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med över 30%, resultatet har mer än halverats, och eget kapital har reducerats till hälften jämfört med föregående år. Trots den höga soliditeten på 70,5% indikerar den snabba kapitalförbrukningen och de negativa tillväxttalen på ett allvarligt utmanande år. Företaget verkar befinna sig i en fas av kraftig kontraktion eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Laus AB bedriver musikproduktion, uppförande av musik samt företagsutveckling och datasupport. Den breda verksamhetsbeskrivningen tyder på ett diversifierat men potentiellt oskärpt fokus, vilket kan vara en faktor bakom den stora omsättningsminskningen från 1 248 660 SEK till 871 999 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 105 000 SEK till 35 000 SEK, en minskning på 70 000 SEK eller 66,7%. Den låga vinstmarginalen på 4,0% förvärras av den dramatiska resultatnedgången.

Soliditet: Soliditeten är fortfarande hög på 70,5%, vilket innebär att majoriteten av tillgångarna är finansierade med eget kapital. Detta ger en viss finansiell buffert trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital halverades nästan från 514 834 SEK till 247 165 SEK, en minskning på 267 669 SEK. Denna kraftiga reduktion, som är större än årets resultat, tyder på att företaget förmodligen har gjort utdelningar eller andra kapitalutbetalningar.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 1 248 660 SEK till 871 999 SEK, en minskning på 376 661 SEK eller 30,2%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter eller avveckling av verksamhetsgrenar.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsnedgång på 376 661 SEK som hotar företagets lönsamhet och långsiktiga överlevnad.
  • Kraftig kapitalförbrukning med en minskning av eget kapital på 267 669 SEK, vilket begränsar möjligheten till framtida investeringar.
  • Mycket låg vinstmarginal på 4,0% som ger litet utrymme för ytterligare kostnadsökningar eller intäktsminskningar.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 70,5% ger ett visst skydd mot obetalda skulder och ger möjlighet till säkrad finansiering om en vändning kan genomföras.
  • Företaget är etablerat sedan 2007, vilket innebär att det har överlevt tidigare konjunktursvängningar och har en existerande kundbas och varumärke att bygga på.