622 000 SEK
Omsättning
▼ 28,7%
64 554 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 84,6%
55,8%
Soliditet
Mycket God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-18

Substansvärdering

Tillgångar:320 040 SEK
Skulder:-141 449 SEK
Substansvärde:178 591 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 28,7% men samtidigt en betydande resultatförbättring på 84,6%. Den höga vinstmarginalen på 10,4% indikerar effektiv kostnadskontroll eller en strategisk omställning mot mer lönsamma verksamhetsområden. Trots positivt resultat minskar både eget kapital och totala tillgångar, vilket tyder på att vinsten inte har reinvesterats i verksamheten utan potentiellt har utdelats eller använts till andra ändamål. Företaget, som är etablerat sedan 2007, verkar genomgå en omstrukturering eller fokusförändring.

Företagsbeskrivning

Laus AB bedriver musikproduktion, uppförande av musik samt företagsutveckling och datasupport. Den breda verksamhetsbeskrivningen kan förklara de fluktuationer i omsättning och lönsamhet, då intäkter kan komma från projektbaserade uppdrag med varierande storlek och lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 34 978 SEK till 64 554 SEK, en ökning med 29 576 SEK trots den lägre omsättningen. Detta visar på starkt förbättrad lönsamhet per omsatt krona.

Soliditet: En soliditet på 55,8% är mycket stark och indikerar ett lågt belåningsgrad. Företaget har god finansiell styrka och klarar av motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 247 165 SEK till 178 591 SEK, en nedgång på 68 574 SEK trots ett positivt resultat. Detta innebär att resultatet och eventuellt mer har lämnat företaget, troligen via utdelning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 871 999 SEK till 622 098 SEK, en nedgång på 249 901 SEK eller 28,7%. Detta kan tyda på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 249 901 SEK kan indikera förlust av kunder eller marknadsandelar.
  • Minskande tillgångar från 350 761 SEK till 320 040 SEK kan tyda på nedmontering av verksamheten eller brist på investeringar för framtiden.
  • Minskande eget kapital trots vinst ifrågasätter den långsiktiga reinvestreringsstrategin.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 10,4% visar på potential att generera avkastning även vid en lägre omsättningsnivå.
  • Exceptionellt stark soliditet på 55,8% ger ett stort utrymme för framtida investeringar eller lån om expansion önskas.
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen ger flexibilitet att fånga upp intäkter från flera olika marknader.