950 506 SEK
Omsättning
▲ 1%
406 985 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 70,9%
83%
Soliditet
Mycket God
42,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-07-17

Substansvärdering

Tillgångar:1 841 146 SEK
Skulder:-253 379 SEK
Substansvärde:1 302 767 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket hög lönsamhet och extremt solid kapitalstruktur. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 1% har resultatet förbättrats dramatiskt med 71%, vilket indikererar effektiviseringsåtgärder och förbättrad lönsamhet. Den mycket höga soliditeten på 83% ger företaget en mycket stabil finansiell bas och god kreditvärdighet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installation, service och montage av el, tele och data, samt service och underhåll av tåg och fastigheter. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver specialistkompetens, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen på 42,8%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 238 184 SEK till 406 985 SEK, en ökning med 168 801 SEK eller 70,9%, vilket visar på betydande förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 83,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god förmåga att klara ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 162 793 SEK till 1 302 767 SEK, en tillväxt på 139 974 SEK eller 12,0%, vilket främst kan tillskrivas det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 940 900 SEK till 950 506 SEK, en blygsam tillväxt på 1,0% som visar på stabil verksamhet men begränsad expansion i omsättning.

Huvudrisker

  • Blygsam omsättningstillväxt på endast 1,0% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller konkurrensutsättning
  • Företagets verksamhet inom tågunderhåll kan vara sårbar för förändringar i offentliga investeringar eller konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 42,8% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Mycket hög soliditet på 83,0% ger excellent kapacitet för att ta lån till framtida investeringar eller förvärv
  • Stark resultattillväxt på 70,9% visar på effektiva operationer och god kostnadskontroll

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+1,0%), resultat (+70,9%), eget kapital (+12,0%) och tillgångar (+16,1%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i stark uppgångsfas.