728 918 SEK
Omsättning
▼ 23,3%
226 205 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,4%
77,7%
Soliditet
Mycket God
31%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-22

Substansvärdering

Tillgångar:2 067 667 SEK
Skulder:-418 245 SEK
Substansvärde:1 439 422 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har varit vilande under 6 månader av räkenskapsåret

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten har varit vilande under 6 månader av räkenskapsåret, vilket förklarar den kraftiga nedgången i omsättning och resultat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande rörelsemässiga utveckling. Den mycket höga soliditeten på 77,7% och positiv tillväxt i eget kapital samt tillgångar indikerar en stabil finansiell struktur. Dock visar en kraftig nedgång i både omsättning (-23,3%) och resultat (-44,4%) på betydande operativa utmaningar. Den faktum att verksamheten varit vilande under sex månader förklarar delvis den negativa utvecklingen och pekar på ett företag i omställning eller med temporära driftavbrott.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installation, service och montage av el, tele och data, samt service och underhåll av tåg och fastigheter. Denna mångsidiga verksamhetsprofil ger potentiella synergier men kräver samtidigt bred kompetens och kan vara känslig för konjunktursvängningar i flera branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 406 985 SEK till 226 205 SEK, en minskning med 180 780 SEK (-44,4%). Trots den kraftiga nedgången kvarstår en anmärkningsvärt hög vinstmarginal på 31,0%, vilket indikerar god lönsamhet i den kvarvarande verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 77,7% är exceptionellt hög och visar att företaget har en mycket stark balansräkning med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 302 767 SEK till 1 439 422 SEK, en förbättring med 136 655 SEK (+10,5%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts det egna kapitalet trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 950 506 SEK till 728 918 SEK, en nedgång med 221 588 SEK (-23,3%). Denna kraftiga minskning förklaras delvis av att verksamheten varit vilande under sex månader av räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 23,3% visar på betydande försäljningsutmaningar eller avbrott i verksamheten
  • Resultatet halverades nästan med en nedgång på 44,4%, vilket påverkar företagets lönsamhet på sikt
  • Lång period av vilande verksamhet (6 månader) indikerar potentiella operativa problem eller avsaknad av order

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 77,7% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 31,0% visar att kärnverksamheten är mycket lönsam när den är aktiv
  • Tillgångstillväxt på 12,3% till 2 067 667 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad trots utmaningar

Trendanalys

Företaget visar tydliga motstridiga trender med stark finansiell stabilitet men svag rörelsemässig utveckling. Den exceptionellt höga soliditeten och tillväxten i eget kapital pekar på en konservativ och stabil finansieringspolitik. Samtidigt visar den kraftiga nedgången i omsättning och resultat, kombinerat med den långa perioden av vilande verksamhet, på betydande operativa utmaningar. Trenderna indikerar ett företag med god finansiell bärigraft som genomgår en period av omställning eller temporära driftavbrott, med potential för återhämtning när verksamheten återupptas fullt ut.