697 124 SEK
Omsättning
▲ 42,3%
207 370 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33%
80%
Soliditet
Mycket God
29,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-12-23

Substansvärdering

Tillgångar:416 681 SEK
Skulder:-63 055 SEK
Substansvärde:266 376 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 29,8% kombinerat med en soliditet på 80,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. De kraftiga tillväxttalen på över 40% i omsättning och över 80% i eget kapital visar att företaget befinner sig i en stark expansionsfas trots att det är relativt ungt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom entreprenadbranschen med fokus på grävarbeten med entreprenadmaskiner och sprängningsarbeten. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket gör den höga soliditeten och snabba tillgångstillväxten särskilt imponerande för ett företag i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 155 873 SEK till 207 370 SEK, en ökning med 33,0% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 80,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 144 800 SEK till 266 376 SEK, en tillväxt på 84,0% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen och ökad balanserad vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 490 048 SEK till 697 124 SEK, en tillväxt på 42,3% som visar stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt på 89,1% i tillgångar kan innebära kapacitetsutmaningar och behov av ytterligare investeringar
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida uppdragsvolym trots nuvarande starka siffror
  • Relativt låg omsättning på 697 124 SEK trots hög lönsamhet indikerar begränsad skalfördelar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 84,0% skapar goda förutsättningar för att finansiera fortsatt tillväxt
  • Stark soliditet på 80,0% ger excellent kapacitet att ta på sig större projekt och investera i ny utrustning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+42,3%), resultat (+33,0%), eget kapital (+84,0%) och tillgångar (+89,1%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.