412 879 SEK
Omsättning
▼ 40,8%
52 523 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 74,7%
86%
Soliditet
Mycket God
12,7%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-12-22

Substansvärdering

Tillgångar:263 880 SEK
Skulder:-19 979 SEK
Substansvärde:156 651 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig och kraftig negativ utveckling under 2022 med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 12,7% och stark soliditet på 86,0% indikerar de dramatiska nedgångarna i omsättning (-40,8%) och resultat (-74,7%) allvarliga operativa utmaningar. Den höga soliditeten skyddar företaget från obestånd på kort sikt, men den snabba urholkningen av eget kapital (-41,2%) och tillgångar (-36,7%) pekar på en potentiell kris som kräver omedelbara åtgärder för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom anläggningsbranschen och utför grävarbeten med entreprenadmaskiner samt sprängningsarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kapitalintensiv med investeringar i tunga maskiner, vilket förklarar den relativt höga soliditeten men också gör företaget sårbart för konjunktursvängningar och minskad efterfrågan på anläggningstjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 207 370 SEK till 52 523 SEK, en minskning på 154 847 SEK eller 74,7%. Denna försämring är mer markant än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på de projekt som genomförts.

Soliditet: Soliditeten på 86,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lånebefriat i förhållande till sina tillgångar. Detta ger ett visst skydd mot obestånd trots den kraftiga nedgången i lönsamhet.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 266 376 SEK till 156 651 SEK, en minskning på 109 725 SEK. Denna försämring beror huvudsakligen på det sämre årets resultat som direkt påverkar eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 697 124 SEK till 412 879 SEK, en nedgång på 284 245 SEK eller 40,8%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter, troligen på grund av färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 284 245 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång med 74,7% visar allvarliga problem med lönsamheten och kostnadskontroll
  • Minskande eget kapital med 109 725 SEK urholkar företagets finansiella styrka på lång sikt
  • Tillgångsminskning med 152 801 SEK kan indikera försäljning av maskiner eller avveckling av verksamhet

Möjligheter

  • Hög soliditet på 86,0% ger utrymme för eventuell finansiering eller investeringar utan att ta på sig skulder
  • Positivt resultat på 52 523 SEK trots svåra förhållanden visar att verksamheten fortfarande är lönsam
  • Branscherfarenhet sedan 2019 ger en grund att bygga på för att återhämta sig

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på kraftig försämring: omsättning (-40,8%), resultat (-74,7%), eget kapital (-41,2%) och tillgångar (-36,7%). Denna konsistenta nedåtgående trend över samtliga nyckeltal indikerar strukturella problem snarare än tillfälliga svårigheter. Företaget behöver genomföra omfattande åtgärder för att stabilisera verksamheten och vända den negativa utvecklingen.