28 473 000 SEK
Omsättning
▲ 34,2%
4 096 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 109,2%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
14,3%
Vinstmarginal
Hög
1 200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:26 959 705 SEK
Skulder:-17 558 999 SEK
Substansvärde:3 107 706 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat med 7 mnkr från förra räkenskapsåret. Totalt har företaget investerat i nya inventarier för anskaffningsvärdet 7 804 tkr (två lastbilar för 3 225 tkr respektive 2 012 tkr, timmersläp för 925 tkr, ett släp för 258 tkr, ett släp för 1 126 tkr, en skogskran för 258 tkr). Inventarier har även avyttrats till en nettoredovisad förlust på 6 tkr (en skylift och en HSP Gripen).

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget genomförde omfattande investeringar i nya inventarier för totalt 7 804 000 SEK
  • Investeringarna omfattade två lastbilar för 3 225 000 SEK respektive 2 012 000 SEK
  • Företaget köpte även timmersläp för 925 000 SEK, två släp för 258 000 SEK respektive 1 126 000 SEK, samt en skogskran för 258 000 SEK
  • Avyttring av inventarier (en skylift och en HSP Gripen) med en nettoredovisad förlust på 6 000 SEK

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhetsutveckling under 2023, med en dramatisk förbättring i samtliga nyckeltal. Omsättningen ökade med över 7 miljoner kronor till 28,6 miljoner SEK, medan resultatet mer än fördubblades till 4,1 miljoner SEK. Denna kraftiga expansion har finansierats genom omfattande investeringar i maskinpark och fordon, vilket tyder på en strategisk satsning för att möta ökad efterfrågan. Trots den imponerande vinstmarginalen på 14,3% är soliditeten extremt låg på endast 0,3%, vilket indikerar en hög belåningsgrad och potentiell sårbarhet för räntehöjningar eller konjunkturnedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transporter inom åkerinäringen samt uthyrning av lokaler och har sitt säte i Skinnskatteberg. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av investeringar i fordon och utrustning, vilket speglas i de omfattande inköpen av lastbilar och släp under året. Företaget är etablerat sedan 2008 och är därmed ett moget företag som genomgår en kraftig expansionsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 1 958 000 SEK till 4 096 000 SEK, en ökning på 2 138 000 SEK eller 109,2%. Denna dramatiska förbättring visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat. Detta är en varningssignal trots de starka resultatsiffrorna, eftersom det begränsar företagets finansiella flexibilitet och ökar risken vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 409 754 SEK till 3 107 706 SEK, en tillväxt på 1 697 952 SEK eller 120,4%. Denna fördubbling av eget kapital är huvudsakligen driven av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 21 502 714 SEK till 28 591 252 SEK, en tillväxt på 7 088 538 SEK eller 34,2%. Denna betydande ökning indikerar stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Hög belåningsgrad kan begränsa framtida investeringsmöjligheter och finansiell flexibilitet
  • Stora investeringar i fordon och utrustning medför avskrivningskostnader och underhållsutgifter som kan påverka framtida lönsamhet
  • Beroende av konjunkturkänsliga branscher som transport och skogsindustri

Möjligheter

  • Exceptionellt stark tillväxt i både omsättning (+34,2%) och resultat (+109,2%) visar på framgångsrik verksamhetsutveckling
  • Hög vinstmarginal på 14,3% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och konkurrenskraft
  • Omfattande investeringar i modern utrustning kan ge konkurrensfördelar och kapacitet för ytterligare tillväxt
  • Diversifiering genom uthyrning av lokaler ger stabil inkomstkälla utöver transportverksamheten