33 130 000 SEK
Omsättning
▲ 16,4%
4 143 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1,2%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
12%
Vinstmarginal
Hög
1 200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-02-19

Substansvärdering

Tillgångar:33 325 643 SEK
Skulder:-21 633 480 SEK
Substansvärde:4 299 163 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat med 4,7 mnkr jämfört med förra räkenskapsåret. Totalt har företaget investerat i nya inventarier till ett anskaffningsvärde om 11 404 tkr. Investeringarna består främst utav två stolpbilar för 4 594 tkr respektive 2 360 tkr, två timmersläp för 335 tkr respektive 100 tkr samt två kranar för 991 tkr respektive 985 tkr. Utöver det har en lätt lastbil köpts in för 1 066 tkr och övrigt för 973 tkr. Inventarier har även avyttrats till en nettoredovisad vinst om 1 165 tkr.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget genomförde omfattande investeringar i inventarier för totalt 11 404 000 SEK under året.
  • Investeringarna omfattade två stolpbilar för 4 594 000 SEK och 2 360 000 SEK, två timmersläp för 335 000 SEK och 100 000 SEK, samt två kranar för 991 000 SEK och 985 000 SEK.
  • En lätt lastbil köptes in för 1 066 000 SEK och övriga investeringar uppgick till 973 000 SEK.
  • Avyttring av inventarier genererade en nettoredovisad vinst om 1 165 000 SEK.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark expansion med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 16,4% och tillgångarna med 23,6%, vilket indikerar en kraftig skalning av verksamheten. Trots den höga vinstmarginalen på 12,0% är soliditeten extremt låg på 0,3%, vilket skapar en spänd finansiell situation. Den stora ökningen av eget kapital med 38,3% är positiv men räcker inte för att balansera de omfattande investeringarna. Företaget befinner sig i en expansiv fas med god lönsamhet, men med betydande finansiell risk på grund av den låga soliditeten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transporter inom åkerinäringen med säte i Skinnskatteberg. Investeringarna i stolpbilar, timmersläp och kranar tyder på en specialisering inom timmer- och skogsrelaterade transporter, vilket är en typisk verksamhet för regionen. Åkeriföretag är kapitalintensiva med behov av stora investeringar i fordonspark, vilket förklarar de betydande tillgångsökningarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 4 096 000 SEK till 4 143 000 SEK, en marginell ökning med 47 000 SEK eller 1,1%. Den lilla resultatökningen trots stor omsättningstillväxt tyder på att marginalerna pressas av ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket skuldsatt. Detta är en högriskprofil som gör företaget sårbart för räntehöjningar och konjunkturnedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 107 706 SEK till 4 299 163 SEK, en ökning med 1 191 457 SEK eller 38,3%. Denna kraftiga ökning kommer sannolikt från årets vinst och visar en förbättrad balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 28 591 252 SEK till 34 464 781 SEK, en ökning med 5 873 529 SEK eller 16,4%. Denna starka tillväxt indikerar framgångsrik verksamhetsexpansion och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar hög finansiell sårbarhet och beroende av extern finansiering.
  • Omfattande skuldsättning i samband med de stora investeringarna ökar ränterisken och amorteringstrycket.
  • Marginell resultatökning på endast 1,1% trots stor omsättningstillväxt kan indikera tryckta marginaler.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 16,4% visar på framgångsrik marknadsexpansion.
  • Hög vinstmarginal på 12,0% indikerar effektiv verksamhetsstyrning trots expansion.
  • Moderniserad fordonspark genom omfattande investeringar kan ge konkurrensfördelar och lägre driftskostnader.

Trendanalys

Företaget visar en mycket stark och positiv utveckling under den treårsperiod som analyseras. Den tydligaste trenden är en explosiv omsättningstillväxt som mer än fördubblats, från 16,5 MSEK till över 33 MSEK. Denna tillväxt har i sin tur drivit en kraftig förbättring av lönsamheten; företaget gick från ett förlustår till en vinstmarginal på över 10%, med en topp på 14,3%. Trots den snabba expansionen har resultatutveckningen planat ut under det senaste året, vilket kan tyda på en mognadsfas eller ökade kostnader. Eget kapital och tillgångar har vuxit avsevärt, vilket stärker balansräkningen. Den extremt låga soliditeten är dock en tydlig svaghet och har förblivit oförändrad, vilket indikerar en hög belåningsgrad och ett beroende av externt kapital för att finansiera tillväxten. Sammanfattningsvis pekar trenderna på ett framgångsrikt, snabbväxande företag som lyckats omsätta sin expansion till lönsamhet, men som framöver troligen behöver adressera sin kapitalstruktur för att säkra den långsiktiga finansiella hållbarheten.