101 588 000 SEK
Omsättning
▲ 19,6%
19 250 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,8%
20,8%
Soliditet
God
18,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:40 676 974 SEK
Skulder:-32 011 495 SEK
Substansvärde:7 686 750 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla fronter. Den höga vinstmarginalen på 18,8% kombinerat med en omsättningstillväxt på 19,6% och en resultattillväxt på hela 44,8% indikerar en mycket lönsam expansion. Soliditeten på 20,8% är acceptabel men kan förbättras, särskilt med tanke på den snabba tillväxten. Företaget verkar befinna sig i en stark expansionsfas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar och säljer rostfria produkter och köksutrustning för storkök, en bransch med stabil efterfrågan från restaurang-, sjukvårds- och institutionssektorn. Verksamheten kräver vanligtvis betydande tillgångar för lager och maskinpark, vilket stämmer väl med de rapporterade tillgångarna på över 40 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 13 297 000 SEK till 19 250 000 SEK, en ökning på 44,8% som indikerar förbättrad effektivitet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 20,8% är något låg för tillverkningsindustrin men förbättras tack vare den starka vinsttillväxten. Detta indikerar ett visst lånande för finansiering av tillväxten.

Eget kapital: Eget kapital växte från 6 786 881 SEK till 7 686 750 SEK, en ökning på 13,3% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 86 042 142 SEK till 102 285 962 SEK, en tillväxt på 19,6% som visar på stark marknadsframgång och ökad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Den relativt låga soliditeten på 20,8% kan medföra högre finansiell risk vid oförutsedda nedgångar i ekonomin
  • Snabb tillväxt i tillgångar med 33,9% kan skapa kapitalbindning och likviditetsutmaningar om den inte hanteras noggrant
  • Branschen för storköksutrustning kan vara konjunkturkänslig och påverkas av nedgångar i restaurang- och institutionssektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 18,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark resultattillväxt på 44,8% visar på effektivitet och konkurrensfördelar som kan utnyttjas ytterligare
  • Omsättningstillväxt på 19,6% indikerar stark marknadsposition och potential för ytterligare marknadsandelsökning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+19,6%), resultat (+44,8%), eget kapital (+13,3%) och tillgångar (+33,9%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket hälsosam och välskött tillväxtfas för företaget.