131 583 000 SEK
Omsättning
▲ 15%
23 715 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1,1%
68,2%
Soliditet
Mycket God
18,1%
Vinstmarginal
Hög
14 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-03-01

Substansvärdering

Tillgångar:64 322 000 SEK
Skulder:-17 856 469 SEK
Substansvärde:33 933 919 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och stabil finansiell profil med hög lönsamhet och soliditet. Omsättningen har ökat markant med 15% vilket indikerar god marknadsposition och tillväxtpotential, medan resultatet har ökat marginellt trots den betydande omsättningsökningen. Den höga soliditeten på över 68% ger företaget god finansiell styrka och låg beroendegrad av extern finansiering. Företaget verkar vara i en mogen tillväxtfas med balanserad expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver plåtslagerirörelse med inriktning på tillverkning och handel med rostfria produkter och utrustning för storkök. Denna verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av lager och maskiner, vilket speglas i de höga tillgångarna på 64 miljoner SEK. Branschen kännetecknas ofta av långsiktiga kundrelationer och projektbaserad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 23 449 000 SEK till 23 715 000 SEK, en marginell ökning med 266 000 SEK eller 1,1%. Den låga resultattillväxten trots stor omsättningsökning kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på ny försäljning.

Soliditet: Soliditeten på 68,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 33 745 495 SEK till 33 933 919 SEK, en ökning med 188 424 SEK. Denna begränsade tillväxt på 0,6% beror främst på att större delen av vinsten har utdelats till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 114 921 788 SEK till 131 005 929 SEK, en ökning med 16 084 141 SEK eller 15,0%. Denna betydande tillväxt visar att företaget lyckats expandera sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på endast 1,1% är betydligt lägre än omsättningstillväxten på 15,0%, vilket kan indikera tryck på marginaler eller ökade kostnader
  • Begränsad tillväxt i eget kapital trots god lönsamhet kan begränsa framtida investeringsmöjligheter
  • Stor del av vinsten verkar utdelas snarare än reinvestaras i verksamheten

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 15,0% visar god marknadsposition och expansionspotential
  • Exceptionellt hög soliditet på 68,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 18,1% indikerar stark konkurrenskraft och effektiv verksamhetsstyrning
  • Tillgångstillväxt på 7,2% visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet

Trendanalys

Alla trender visar förbättring: omsättning (+15,0%), resultat (+1,1%), eget kapital (+0,6%) och tillgångar (+7,2%). Den starka omsättningstillväxten kombinerat med stabil hög lönsamhet och ökande tillgångar indikerar en hälsosam expansion. Den marginella resultattillväxten är dock ett område att övervaka.