3 380 161 SEK
Omsättning
▼ 10,7%
1 105 990 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 7,7%
55,9%
Soliditet
Mycket God
32,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:3 282 877 SEK
Skulder:-1 392 640 SEK
Substansvärde:1 630 392 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en minskad omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet och starkt ökad soliditet. Trots att omsättningen sjönk med 10,7% till 3 380 161 SEK, ökade resultatet med 7,7% till 1 105 990 SEK, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten eller en förändring mot mer lönsamma produkter/tjänster. Den kraftiga tillväxten på 84,5% av det egna kapitalet till 1 630 392 SEK stärker företagets finansiella stabilitet avsevärt. Företaget verkar genomgå en omstrukturering eller fokusförändring som prioriterar lönsamhet framför volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget, registrerat 2017, bedriver försäljning, förmedling och hantering av kött samt uppfödning av djur. Denna verksamhetsbeskrivning förklarar sannolikt de höga lager- och kapitaltillgångarna samt den mycket höga vinstmarginalen på 32,7%, vilket kan tyda på en integrerad verksamhet från produktion till försäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 026 836 SEK till 1 105 990 SEK, en ökning med 79 154 SEK (+7,7%). Denna förbättring trots lägre omsättning pekar på starkt förbättrad lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 55,9% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade kraftigt från 883 482 SEK till 1 630 392 SEK, en tillväxt på 746 910 SEK (+84,5%). Denna ökning beror sannolikt huvudsakligen på att årets vinst på 1 105 990 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 798 050 SEK till 3 380 161 SEK, en nedgång på 417 889 SEK (-10,7%). Detta kan tyda på mindre volym, prisförändringar eller en avveckling av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den fallande omsättningstrenden på -10,7% är en risk om den fortsätter, eftersom den kan begränsa den absoluta vinstpotentialen på sikt.
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik bransch (kött och djuruppfödning), vilket gör det sårbart för branschspecifika risker som sjukdomar, förändrade konsumentpreferenser eller regleringar.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 32,7% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller att konkurrera ut andra aktörer på prissättning.
  • Den starka soliditeten på 55,9% och det ökade egna kapitalet med 746 910 SEK ger goda förutsättningar för att finansiera expansion eller ge motståndskraft vid oförutsedda händelser.
  • Den starka resultattillväxten på +7,7% trots lägre omsättning visar på en effektiv och lönsam affärsmodell med goda möjligheter till ytterligare vinstförbättringar vid en eventuell omsättningsåterhämtning.