3 740 206 SEK
Omsättning
▲ 10,7%
640 149 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 42,1%
33%
Soliditet
God
15,2%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:5 892 968 SEK
Skulder:-3 895 015 SEK
Substansvärde:1 738 108 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt fallande lönsamhet. Den snabba tillgångstillväxten på 79,5% indikerar betydande investeringar eller förvärv, vilket förklarar den temporära resultatnedgången. Soliditeten på 33% är acceptabel men bör övervakas med tanke på den snabba tillgångsexpansionen. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas som påverkar korttidsresultatet negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning, förmedling och hantering av kött samt uppfödning av djur. Denna verksamhet kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och kapitalbindning i djur och produktionsanläggningar, vilket förklarar den höga tillgångsbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 105 990 SEK till 640 149 SEK, en minskning på 42,1% som troligen beror på investeringskostnader kopplade till den snabba tillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 33,0% är inom acceptabla nivåer för branschen men har sannolikt sjunkit från föregående år på grund av den snabba tillgångstillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 630 392 SEK till 1 738 108 SEK, en tillväxt på 6,6% som främst drivs av årets resultat men som växer långsammare än tillgångarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 380 161 SEK till 4 226 145 SEK, en tillväxt på 10,7% som visar god försäljningsutveckling i denna kapitalintensiva bransch.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 42,1% trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna har vuxit med 79,5% vilket skapar kapitalbindning och potentiell skuldsättning
  • Soliditeten kan komma att pressas ytterligare om tillgångstillväxten fortsätter i samma takt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 10,7% visar god marknadsposition och efterfrågan
  • Vinstmarginalen på 15,2% klassificeras som hög trots nedgången
  • Betydande tillgångsbas på 5 892 968 SEK ger god kapacitet för framtida verksamhet

Trendanalys

Omsättningen har varit relativt stabil de senaste tre åren med en lätt nedgång 2022 följd av en återhämtning 2023, men den starka tillväxttakten från 2020-2021 har avstannat. Resultatet efter finansnetto visar en tydlig försämringstrend med en betydande nedgång till 640 149 SEK 2023 från 1 105 990 SEK 2022, vilket också avspeglas i den kraftigt fallande vinstmarginalen på nu endast 15.2%. Eget kapital och totala tillgångar har däremot fortsatt att västa stadigt, vilket indikerar en företagsexpansion. Soliditeten är dock volatil och sjönk markant 2023 till 33%, vilket pekar på en ökad belåning i förhållande till tillgångarna. Trenderna tyder på en framtid där företaget växer genom att investera och öka sina tillgångar, men med lägre lönsamhet och högre skuldsättning, vilket kan innebära större finansiell risk.