1 146 039 SEK
Omsättning
▲ 11,8%
596 051 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 112,6%
66,5%
Soliditet
Mycket God
52%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-13

Substansvärdering

Tillgångar:1 047 508 SEK
Skulder:-312 472 SEK
Substansvärde:550 036 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den dubblade vinsten och mer än fördubblade tillgångarna indikerar en mycket framgångsrik verksamhet som har skalat upp effektivt. Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på en stabil och lönsam verksamhetsmodell. Företaget verkar befinna sig i en stark tillväxtfas med god kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service, montage och installationer av industrimaskiner, vilket är en verksamhet som kräver specialistkompetens och ofta ger stabila intäkter från återkommande serviceavtal. Den höga vinstmarginalen på 52% är typiskt för specialiserade tjänsteföretag med låga rörliga kostnader och expertisbaserade prissättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 280 352 SEK till 596 051 SEK, en ökning på 112,6%. Denna dramatiska vinstökning indikerar stark kostnadskontroll och/eller förbättrad lönsamhet i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 66,5% är mycket hög och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god finansiell stabilitet. Det ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 342 331 SEK till 550 036 SEK, en tillväxt på 60,7%. Denna ökning beror främst på att större delen av årets vinst har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 102 269 SEK till 1 146 039 SEK, en tillväxt på 11,8%. Detta visar en stabil tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i tillgångar från 518 998 SEK till över 1 miljon SEK kan innebära risker kopplade till kapitalbindning och likviditet om tillväxten inte hanteras noggrant
  • Företagets verksamhet kan vara beroende av ett begränsat antal större kunder eller projekt, vilket skapar sårbarhet vid förlust av nyckelkunder
  • Industrisektorn är konjunkturkänslig, vilket kan påverka efterfrågan på installationer och service negativt vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 52% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt och expansion
  • Den starka balansräkningen med eget kapital på 550 036 SEK ger goda förutsättningar att ta tillvara på nya affärsmöjligheter
  • Den påvisade förmågan att mer än fördubbla resultatet på ett år visar på en mycket effektiv verksamhetsmodell med stor skalbar potential

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+11,8%), resultattillväxt (+112,6%), eget kapital tillväxt (+60,7%) och tillgångstillväxt (+101,8%). Detta indikerar en företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt kapitalstruktur.