783 304 SEK
Omsättning
▼ 31,7%
445 189 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,3%
75%
Soliditet
Mycket God
56,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-25

Substansvärdering

Tillgångar:872 921 SEK
Skulder:-158 212 SEK
Substansvärde:424 709 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 56,8% och stark soliditet på 75,0% har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat kraftigt jämfört med föregående år. Detta indikerar ett företag i nedgångsfas, möjligen på grund av minskad efterfrågan, förlorade kunder eller avveckling av verksamhetsområden. Den höga lönsamheten tyder dock på att kvarvarande verksamhet är effektivt skött.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service, montage och installationer av industrimaskiner i Hultsfred. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i industrisektorn. Företaget är etablerat sedan 2014 och är således inte ett nystartat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 596 051 SEK till 445 189 SEK, en minskning med 150 862 SEK eller 25,3%. Trots den stora omsättningsminskningen har företaget lyckats bevara en hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 75,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 550 036 SEK till 424 709 SEK, en nedgång med 125 327 SEK eller 22,8%. Denna minskning beror främst på det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 146 039 SEK till 783 304 SEK, en nedgång med 362 735 SEK eller 31,6%. Detta indikerar en betydande minskning i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 31,6% visar på allvarliga utmaningar i att generera tillräckligt med intäkter
  • Resultatet har sjunkit med 150 862 SEK vilket påverkar företagets framtida investeringsmöjligheter
  • Minskande tillgångar på 174 587 SEK kan indikera avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 56,8% visar att kvarvarande verksamhet är mycket lönsam
  • Mycket stark soliditet på 75,0% ger god finansiell flexibilitet och motståndskraft
  • Etablerat företag sedan 2014 med erfarenhet från branschen kan underlätta en eventuell återhämtning

Trendanalys

Företaget visar en tydlig positiv utveckling i lönsamhet trots en senare omsättningsminskning. Vinstmarginalen har förbättrats radikalt från negativ nivå (-26,5%) till mycket stark lönsamhet (56,8%), vilket indikerar en framgångsrik effektivisering eller en övergång till mer lönsamma produkter/tjänster. Den starka ökningen av eget kapital och soliditet pekar på en stabil finansiering och minskad skuldsättning. Den betydande omsättningsnedgången 2024 (-31,6% från 2023) är anmärkningsvärd men verkar ha hanterats utan större resultatpåverkan, vilket kan tyda på en strategisk omsättning till kvalitet framför kvantitet. Framtida utmaningar ligger i att återupprätta omsättningstillväxten samtidigt som den exceptionellt höga vinstmarginalen bibehålls.