2 619 621 SEK
Omsättning
▲ 4,2%
613 333 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,1%
73,6%
Soliditet
Mycket God
22,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 874 885 SEK
Skulder:-1 483 685 SEK
Substansvärde:4 060 200 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och sund ekonomisk utveckling med förbättringar inom samtliga viktiga nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 4,2% och en betydligt högre resultattillväxt på 11,1% indikerar detta en effektiviserad verksamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,1% och soliditeten på 73,6% pekar på ett lönsamt företag med stark balansräkning. Eget kapital har ökat med 14,5%, vilket stärker företagets finansiella ställning ytterligare. Detta är ett etablerat företag som verkar ha funnit en stabil och lönsam nisch.

Företagsbeskrivning

Bolaget är etablerat sedan 1998 och bedriver försäljning av energi samt entreprenadverksamhet inom råvaruframtagning för energiproduktion. Verksamheten inkluderar även fastighetsägande, där en fastighet inrymmer en biobränsleanläggning samt lokaler och bostäder. Företaget bedriver tillståndspliktig verksamhet för förbränning med en installerad effekt mellan 500kW och 10MW, vilket kräver certifierad pannoperatör - kompetens som finns bland delägarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 551 984 SEK till 613 333 SEK, en ökning med 61 349 SEK eller 11,1%. Den högre resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten visar på förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 73,6% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåningsgrad och kan motstå ekonomiska nedgångar bättre än många konkurrenter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 545 811 SEK till 4 060 200 SEK, en tillväxt på 514 389 SEK eller 14,5%. Denna ökning är huvudsakligen driven av årets vinst, vilket stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 514 644 SEK till 2 773 657 SEK, en tillväxt på 259 013 SEK eller 4,2%. Denna måttliga tillväxt indikerar en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Tillståndspliktig verksamhet medför regulatoriska risker och potentiella kostnader för efterlevnad
  • Begränsad omsättningstillväxt på 4,2% kan indikera begränsad marknadsexpansion
  • Specialiserad verksamhet med biobränsleanläggning skapar beroende av specifika bränslemarknader

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 73,6% möjliggör lättare tillgång till finansiering för tillväxt
  • Fastighetsinnehav skapar värdeutveckling och säkerhet för långsiktig verksamhet
  • Kompetens i form av certifierad pannoperatör bland ägarna ger konkurrensfördelar