3 309 417 SEK
Omsättning
▲ 26,3%
823 624 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,3%
83,1%
Soliditet
Mycket God
24,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 980 177 SEK
Skulder:-975 077 SEK
Substansvärde:4 834 100 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom både omsättning och resultat. Soliditeten på 83,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Den höga vinstmarginalen på 24,9% tyder på en lönsam verksamhetsmodell. Trots betydande omsättningstillväxt har tillgångarna endast ökat marginellt, vilket kan indikera effektivare resursutnyttjande. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med stark lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av energi och entreprenadverksamhet inom råvaruframtagning för energiproduktion, samt äger fastigheter inklusive en biobränsleanläggning. Verksamheten är tillståndspliktig och kräver certifierad pannoperatör, vilket en av styrelseledamöterna är. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Orvestor AB, vilket ger det ett stabilt ägarförhållande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 613 333 SEK till 823 624 SEK, en förbättring på 210 291 SEK eller 34,3%. Denna ökning överstiger omsättningstillväxten, vilket visar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 83,1% är mycket hög och visar att företaget har ett starkt kapitalunderlag med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 060 200 SEK till 4 834 100 SEK, en tillväxt på 773 900 SEK. Ökningen motsvarar nästan hela årets resultat, vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 773 657 SEK till 3 309 417 SEK, en tillväxt på 535 760 SEK eller 19,3%. Denna starka tillväxt indikerar framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångstillväxten på endast 1,8% är låg jämfört med omsättningstillväxten, vilket kan tyda på begränsad kapacitetsutbyggnad
  • Verksamheten är tillståndspliktig vilket innebär regulatorisk risk och beroende av certifierad personal
  • Som dotterbolag kan företaget vara beroende av moderbolagets strategiska beslut

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24,9% ger utrymme för framtida investeringar
  • Stark tillväxt i både omsättning (+26,3%) och resultat (+34,3%) visar på god marknadsposition
  • Hög soliditet ger möjlighet till framtida expansion och investeringar
  • Energisektorn har långsiktig tillväxtpotential i linje med samhällets omställning

Trendanalys

Företaget visar exceptionellt starka trender med förbättring inom alla nyckeltal: omsättningstillväxt +26,3%, resultattillväxt +34,3%, eget kapital tillväxt +19,1% och tillgångstillväxt +1,8%. Den kombinerade bilden är av ett växande, lönsamt företag med mycket stark finansiell stabilitet.