226 222 SEK
Omsättning
▲ 18,9%
122 700 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,2%
55,9%
Soliditet
Mycket God
54,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:475 836 SEK
Skulder:-209 813 SEK
Substansvärde:266 023 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxtsignaler i omsättning och balansräkning men samtidigt en oroande nedgång i lönsamhet. Den snabba tillväxten i tillgångar och eget kapital tyder på en expansion, men den kraftiga resultatnedgången på 32.1% trots högre omsättning indikerar potentiella problem med kostnadskontroll eller ändrade förutsättningar. Den mycket höga vinstmarginalen på 54.2% och soliditeten på 55.9% är dock starka indikatorer på att företaget fortfarande är lönsamt och finansiellt stabilt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, snickerier, byggnads- och fastighetsservice samt underhåll av fastigheter. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning och resultat mellan perioder, vilket kan förklara vissa av fluktuationerna i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 180 850 SEK till 122 700 SEK, en minskning på 32.1% trots högre omsättning, vilket indikerar lägre lönsamhet per krona såld.

Soliditet: Soliditeten på 55.9% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 168 595 SEK till 266 023 SEK, en tillväxt på 57.8%, vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 190 350 SEK till 226 222 SEK, en tillväxt på 18.9% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 32.1% trots ökad omsättning indikerar potentiella problem med kostnadskontroll eller lägre marginaler på projekt
  • Snabb tillväxt i tillgångar på 80.3% kan medföra likviditetsutmaningar om den inte hanteras korrekt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 18.9% visar att företaget har god förmåga att skaffa nya uppdrag
  • Mycket hög vinstmarginal på 54.2% indikerar att verksamheten är grundläggande lönsam
  • Hög soliditet på 55.9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Företaget visar positiv tillväxt i omsättning (+18.9%), eget kapital (+57.8%) och tillgångar (+80.3%) men negativ trend i resultatutveckling (-32.1%). Den övergripande bilden är att företaget expanderar snabbt men behöver adressera lönsamhetsutmaningarna för att säkerställa långsiktig hållbarhet.