316 832 SEK
Omsättning
▲ 40,1%
-68 272 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 155,6%
60,2%
Soliditet
Mycket God
−21,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:328 537 SEK
Skulder:-130 786 SEK
Substansvärde:197 751 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande motsättning mellan stark omsättningstillväxt och kraftigt försämrad lönsamhet. Trots att omsättningen ökade med 40% till 316 832 SEK, sjönk resultatet från en vinst på 122 700 SEK till en förlust på 68 272 SEK. Detta indikerar allvarliga problem med kostnadskontroll eller prissättning. Eget kapital och tillgångar har minskat kraftigt, vilket pekar på att företaget använt sina resurser för att finansiera förluster. Soliditeten på 60,2% är fortfarande acceptabel men i tydlig nedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, snickerier, byggnads- och fastighetsservice samt underhåll av fastigheter. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande lönsamhet mellan projekt och känslig för materialpriser och arbetskostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 122 700 SEK till en förlust på 68 272 SEK, en nedgång på 155,6% som indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 60,2% är fortfarande relativt god och visar att majoriteten av tillgångarna finansieras med eget kapital, men trenden är negativ på grund av kapitalförlusten.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 266 023 SEK till 197 751 SEK, en nedgång på 25,7% som direkt följer av årets förlust och påverkar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 226 222 SEK till 316 832 SEK, en positiv tillväxt på 40,0% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig förlust på 68 272 SEK trots ökad omsättning visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Eget kapital har minskat med 68 272 SEK till följd av årets förlust
  • Tillgångarna har minskat med 147 299 SEK från 475 836 SEK till 328 537 SEK, vilket begränsar verksamhetens omfattning

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 40,0% visar att företaget har marknadsfötterna och kan generera fler order
  • Soliditeten på 60,2% ger fortfarande ett visst finansiellt utrymme att vända trenden
  • Bygg- och underhållssektorn har generellt god efterfrågan som företaget kan dra nytta av

Trendanalys

Omsättningen visar en stark uppåtgående trend med en betydande ökning från 2022 till 2024, vilket tyder på en framgångsrik försäljningsutveckling. Trots detta har rörelsens lönsamhet försämrats dramatiskt; en mycket hög vinstmarginal på 95% har vänt till en förlust på -21,6% på tre år, vilket innebär att kostnaderna har växt avsevärt mycket snabbare än intäkterna. Eget kapital och tillgångar ökade kraftigt 2023 men sjönk sedan igen 2024, vilket pekar på en investering eller förvärv som följts av en motgång eller förlust. Den något fluktuerande soliditeten är fortfarande acceptabel men trenden är oroande. Sammantaget indikerar siffrorna en verksamhet i stark expansion som dock har tappat kontrollen över sin lönsamhet, vilket om trenden fortsätter hotar företagets ekonomiska stabilitet på sikt.