3 049 102 SEK
Omsättning
▲ 193,3%
646 235 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 93,3%
52%
Soliditet
Mycket God
21,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 588 499 SEK
Skulder:-755 521 SEK
Substansvärde:832 978 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets omsättning har ökat markant under året beroende på diverse marknadsföringsåtgärder.

Händelser efter verksamhetsåret

Driften och affärerna kommer inte att störas av den uppkomna krigssituationen i Ukraina, som situationen är idag.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets omsättning har ökat markant under året beroende på diverse marknadsföringsåtgärder
  • Enligt bolaget kommer verksamheten inte att störas av krigssituationen i Ukraina, baserat på den nuvarande situationen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med extremt höga tillväxttakter inom alla nyckeltal. Omsättningen har nästan tredubblats på ett år, resultatet har nästan fördubblats, och eget kapital har mer än fördubblats. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,2% kombinerat med en solid soliditet på 52% indikerar ett företag som inte bara växer snabbt utan också är lönsamt och finansiellt stabilt. Detta tyder på en mycket framgångsrik expansion och effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom detaljhandel med fokus på lyx- och livsstilsprodukter inklusive parfym, hudvård, kläder, skor och accessoärer. Den snabba tillväxten i denna bransch indikerar framgångsrik marknadsföring och produktutveckling, vilket stöds av årsredovisningens omnämnande av 'diverse marknadsföringsåtgärder' som orsak till den starka omsättningsökningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 334 247 SEK till 646 235 SEK, en ökning med 311 988 SEK eller 93,3%. Den starka resultatökningen visar att företaget lyckats skala upp verksamheten lönsamt trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 52,0% är mycket stark och indikerar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 320 797 SEK till 832 978 SEK, en ökning med 512 181 SEK eller 159,7%. Denna kraftiga ökning beror främst på att årets starka resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 039 700 SEK till 3 049 102 SEK, en ökning med 2 009 402 SEK eller 193,3%. Denna extremt höga tillväxt indikerar mycket framgångsrika försäljningsinsatser och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Exponering mot geopolitisk osäkerhet genom omnämnandet av Ukraina-konflikten, trots att bolaget bedömer att det inte påverkar verksamheten direkt
  • Beroende av framgångsrika marknadsföringsåtgärder för att upprätthålla tillväxten

Möjligheter

  • Mycket stark kapitalbas med 832 978 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för ytterligare expansion
  • Exceptionell lönsamhet med 21,2% vinstmarginal ger utrymme för investeringar och konkurrenskraft
  • Befintlig verksamhetsmodell har bevisat sig vara extremt skalbart med 193,3% omsättningstillväxt

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt +193,3%, resultattillväxt +93,3%, eget kapital tillväxt +159,7%, tillgångstillväxt +75,4%. Detta indikerar en mycket positiv och balanserad tillväxt där företaget expanderar både i omsättning, lönsamhet och kapitalstyrka samtidigt.