7 700 408 SEK
Omsättning
▲ 35,8%
2 553 057 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,9%
60,1%
Soliditet
Mycket God
33,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-24

Substansvärdering

Tillgångar:5 976 974 SEK
Skulder:-2 135 856 SEK
Substansvärde:2 646 697 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets omsättning har ökat markant under året beroende på diverse marknadsföringsåtgärder.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets omsättning har ökat markant under året beroende på diverse marknadsföringsåtgärder

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt och lönsamhet. Omsättningen har ökat med 35,8% till 7,7 miljoner SEK, medan resultatet växt med 15,8% till 2,6 miljoner SEK. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,1% och soliditeten på 60,1% indikerar ett välskött företag med god finansiell styrka. Företaget genererar betydande vinster som stärker eget kapital, vilket ökat med 23,6% till 2,6 miljoner SEK. Den begränsade tillgångstillväxten på endast 0,5% tyder på effektiv kapitalanvändning där ökad omsättning inte kräver motsvarande ökning av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett mode- och skönhetsföretag som utvecklar, marknadsför och säljer parfym, hudvård, kläder, skor, glasögon och accessoarer. Bolaget äger 100% av dotterbolaget Lydeen Parfyms AB, men upprättar ingen koncernredovisning. Ett företag inom denna bransch kräver vanligtvis starkt varumärke och effektiv marknadsföring för att lyckas, vilket speglas i den nämnda marknadsföringssatsningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 2 203 733 SEK till 2 553 057 SEK, en ökning med 349 324 SEK eller 15,8%. Denna resultatökning är imponerande men något lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader i samband med expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 60,1% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för detaljhandelsföretag. Detta indikerar låg belåningsgrad och god förmåga att klara ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 2 142 254 SEK till 2 646 697 SEK, en ökning med 504 443 SEK. Denna förbättring beror främst på årets starka resultat som har tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat från 5 669 718 SEK till 7 722 120 SEK, en ökning med 2 052 402 SEK eller 35,8%. Denna betydande tillväxt tyder på framgångsrika marknadsföringsinsatser och ökad efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Marknadsföringskostnaderna kan öka snabbare än omsättningen om nuvarande strategier blir mindre effektiva
  • Modebranschen är konjunkturkänslig och efterfrågan kan minska vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 33,1% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt
  • Stark soliditet på 60,1% ger goda förutsättningar för framtida expansion och investeringar
  • Den bevisade förmågan att öka omsättning genom marknadsföring indikerar god potential för fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv utveckling: omsättningstillväxt (+35,8%), resultattillväxt (+15,8%), eget kapital tillväxt (+23,6%) och tillgångstillväxt (+0,5%). Den kombinationen av hög omsättningstillväxt och mycket hög lönsamhet är ovanligt stark och indikerar ett välskött företag i expansiv fas.