5 669 718 SEK
Omsättning
▲ 86%
2 203 733 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 241%
43%
Soliditet
Mycket God
38,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
25 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:5 946 177 SEK
Skulder:-3 251 106 SEK
Substansvärde:2 142 254 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets omsättning har ökat markant under året beroende på diverse marknadsföringsåtgärder.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets omsättning har ökat markant under året beroende på diverse marknadsföringsåtgärder

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2022 med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen på 5,7 miljoner SEK kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 38,9% indikerar en framgångsrik skalning av verksamheten. Den snabba tillväxten har samtidigt medfört en betydande ökning av balansomslutningen, vilket tyder på investeringar för framtida tillväxt. Soliditeten på 43% är stabil trots den snabba expansionen.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom detaljhandel med lyxprodukter inklusive parfym, hudvård, kläder och accessoärer genom dotterbolaget Lydeen Parfyms AB. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande marknadsföringsinsatser och har ofta höga marginaler på specialprodukter, vilket stämmer väl med den rapporterade vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 241,0% från 646 235 SEK till 2 203 733 SEK, vilket visar att företaget lyckats skala verksamheten med bibehållna eller förbättrade lönsamhetsmarginaler.

Soliditet: Soliditeten på 43,0% är god och indikerar ett stabilt kapitalunderlag trots den kraftiga tillväxten och ökade tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 157,2% från 832 978 SEK till 2 142 254 SEK, främst till följd av det starka resultatet som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 86,0% från 3 049 102 SEK till 5 669 718 SEK, vilket indikerar en mycket framgångsrik marknadsexpansion och effektiva marknadsföringsåtgärder.

Huvudrisker

  • Kraftig tillväxt i tillgångar med 274,3% till 5 946 177 SEK kan indikera högre riskexponering och behov av att hantera ökad komplexitet
  • Snabb tillväxt innebär risk för kvalitetsförsämring eller operativa problem om inte organisationen hänger med i utvecklingen
  • Beroendet av marknadsföringsåtgärder skapar sårbarhet om dessa blir mindre effektiva eller dyrare

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 38,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i eget kapital till 2 142 254 SEK ger finansiell styrka för fortsatt expansion
  • Befintlig framgång med marknadsföringsstrategier kan utnyttjas för ytterligare tillväxt i nya marknader eller produktkategorier

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt +86,0%, resultattillväxt +241,0%, eget kapital tillväxt +157,2% och tillgångstillväxt +274,3%. Denna konsekventa förbättring över samtliga områden indikerar en mycket framgångsrik och välbalanserad tillväxtstrategi.